Youtube İle Para Kazanın

İnternetin yayılmasıyla insanların kullandıkları mecralar değişiyor. Genç kesim, kısa yoldan zengin olma veya arkadaş çevresini geliştirmek için Youtube videolarından yardım alıyorlar. Peki gençlerin takip ettikleri bu yol nasıl bir yoldur? Artıları nelerdir ve eksileri var mıdır? Kısa yoldan para kazanmak bu kadar basit midir?

Tabii ki yukarıda yazdığımız kadar kolay bir süreç değildir. Kimi Youtube fenomenleri, bu işlere günlerini aylarını vermektedirler. Geceleri uykusuz zamanlar geçiriyorlar, çok emek harcıyorlar ve çokça yoruluyorlar. Ama Youtube’da fenomen olanlar için, gerçekten de bir gelir kapısı açılıyor. Eğer sizler de bu Youtube adaylarındansanız, durmayın ve çalışmaya başlayın. Nereden başlayacağım, diyenleriniz vardır? Bu gayet basittir, daha önce Youtube üzerinden fenomen olan kişileri izlemeyle ve onları bir bakıma taklit etmeyle başlayabilirsiniz. İzlemeniz ve taklit etmeniz yeterli olmayacaktır, o videoları ortaya koyanlardan daha iyi ve ilgi çekici videolarla kendinizi kanıtlamanız gerecektir.

Burada yapılması gereken ilk iş, Youtube kanalına üye olmanız ve ardından üretim (video içerikleri, insanların ilgisini çekecek, onları kanalınızda uzun süre tutacağınız videolar hazırlamanız gerekecektir. Yapılan araştırmalarda insanların ilk on beş saniye içinde video da istediğini bulamadığında, diğer bir kanala geçtiği görülmüştür. Yani insanların ilgisini ilk on beş saniyede çekecek video içerikleri hazırlamanız kaçınılmaz olandır), yapabilmenizden geçecektir. Yine burada diğer kullanıcılardan farklı video içerikleri hazırlayarak, onlardan farkınızı ortaya koymalısınız. Bir video yükledim, arkama yaslanayım rahatıma bakayım demeyiniz. Sürekli, güncellenen ve yenilenen bir kanalınızın olması, izleyici sayınızı ve tıklanmalarınızı artıracaktır, bu da daha çok gelir anlamına gelecektir.

Birkaç not..

Sizin yaptığınız orijinal video içerikleriniz olsun. Güncel konulardan uzak durmaya çalışınız. Daha çok komik video içerikleri üretmeye çalışınız. Yine öğretici videolar da, insanları Youtube kanalınıza çekecektir. Herhangi bir ders konusunda anlatacağınız bir video içeriği, diğer kullanıcılardan sizi ayırabilir ve başarılı da yapabilir mesela. Size söylenenin dışına çıkmamaya özen gösteriniz, örneğin kopyala-yapıştır videolar, insanları hızla kanalınızdan uzaklaşmalarına neden olacaktır. Ayrıca boşuna onca zamanınızı harcamış olursunuz. İnsanların benzer içerikli videolardan hemen uzaklaştığı görülmüştür, hem bu Youtube kanalınız içinde iyi bir şey olmaz. Böyle hazırladığınız videolar, ancak birkaç kişi tarafından görüntülenir, izlenmez; harcayacağınız zamanı daha verimli videolar hazırlamak için kullanınız. Youtube fenomeni Enes Batur’u duymayan kalmamıştır. Yakın zamanda Survivor’da da gözükmüştü. Enes Batur’un abone sayısı elle sayamayacağımız kadar fazladır. Belki Youtube’da bu kadar meşhur olacağını Enes Batur’da bilmiyordu. Bir yerden başladı ve diğer kullanıcıların önüne geçti, bu sayede başarılı olabildi.

Video içeriğinizin ilk 15 saniyesine gereken önemi vermelisiniz. İnsanların videonuzu izlemelerine karar verecekleri süre 15 saniyedir. 15 saniye boyunca insanları sayfanızda tutmanız gerekiyor, bunu başaranlar ancak başarılı olabilmektedir. Ürettiğiniz video sayısı arttıkça, buna paralel izleyici sayınızı da artırabilirseniz; bunlar sonunda size bir gelir olarak dönecektir. Böylece Youtube kanalınızdan bir para kazanabilirsiniz.

Son not..

Başarılı olmanızın kuralı şudur; Diğer kullanıcıların ürettiği video içeriklerinden daha farklı, daha özgün, daha komik içerikler üretebilmenizden geçiyor başarınızın yolu. Ben bir videoyla meşhur olacağım diye düşünen biriyseniz, bu işe hiç girmemeniz gerekir. Videolarınızın düzenli yüklenmesi, içeriklerinizin diğer kullanıcılardan farklı olması, farklılıklarınız; sizi Youtube’da başarıya götürecektir. İçeriklerini daima yenileyenler, Youtube kanalları arasında fark edilecektir ve bu da size bir ek gelir olarak dönecektir. Bol şanslar..