AXMEDYA

BLOG

YouTube Destek

9 Maddede Youtuber Olma ve Para Kazanma

Günümüz dünyasında ister istemez günde en az bir kere YouTube’a giriyoruz. Her gün milyonlarca yeni videonun yüklendiği YouTube gün geçtikçe ilerliyor. Bununla birlikte yeni youtuberlar da ortaya çıkıyor. Sosyal medya fenomeni olarak adlandırdığımız bu kişiler, belirli şeyleri yaptığı sürece YouTube’da hızla ilerliyor ve bir zaman sonra bu işten para bile kazanabiliyor. YouTube’un en güzel yanı, herkesin özgürce siteye video yükleyebilmesi oluşudur. İşte bu sayede siz de belli kuralları uygulayarak YouTube’a video yüklerseniz, fenomen olabilirsiniz. Peki YouTube’da kaliteli kanal nasıl yapılır ve Youtube’dan nasıl para kazanılır?

Güncellenen algoritmaları sürekli olarak takip ediyor, tamamen politikalara uygun şekilde abone gönderimi gerçekleştiriyoruz. Sizlerde YouTube Abone Satın Al sayfamızı ziyaret ederek abone sayınızı yükseltebilirsiniz: https://axmedya.com/youtube-abone-satin-al/

1- Farklı Şeylere Odaklanın

2022 dünyasında Youtube’da her türlü kategoride her türlü farklı kanal bulunuyor. Eğer hepsinden farklı bir konsept yakalayarak bununla youtubea giriş yaparsanız, emin olun normalden çok daha hızlı ilerleyebilirsiniz. Elbette sıradan kategorilerden birini de tercih edebilirsiniz. Fakat burada da mühim olan şey, sıradan kategori içerisinde özgün davranmak olacaktır. İşin sonunda video yaptığınız kategori değil, videolarınızın özgün olması gerekmekte. İnsanlar sizin özgün videolarınız gördüğü takdirde zaten izlemeye devam edecek ve hızlı bir şekilde izlenme alabileceksiniz. Bunun için en basit yol normal insanlar gibi düşünmemek, olaylara farklı açılardan bakarak zekice video konuları bulabilir ve bu şekilde ilerleyebilirsiniz.

2- Kategorinizi Güzelce Belirleyin

YouTube’da daha hesap açmadan önce belirlemeniz gereken en önemli noktaya geldik. Ne hakkında video çekeceğiniz, kanalınızın geleceği için oldukça önemlidir. Oyun kanalı mı açmak istiyorsunuz yoksa yemek tarifi kanalı mı, kripto borsası hakkında mı konuşacaksınız yoksa yeni çıkan arabaları mı tanıtacaksınız. Aslında burada size önerebileceğimiz tek şey, gerçek hayatta en çok ne yapmaktan zevk alıyorsanız bunun hakkında videolar çekmek olacaktır. Çünkü bu şekilde videolarınız sadece eğlenceli değil, bilgili de olacaktır. Örneğin gerçek hayatta fotoğrafçısınız ve fotoğraf çekmekten çok hoşlanıyorsunuz. Evet, işte youtuber olma yolundaki ilk adımınızı başarıyla attınız. Böyle bir kanalda çekeceğiniz videolarda, önceden sahip olduğunuz bilgi birikimi sayesinde videolarınızı daha dolu dolu çekeceksiniz. İzleyicileriniz de sahip olduğunuz bilgiyi görerek sizi doğru kişi olarak belleyecektir.

3- Orijinal İsim ve Tasarım Yapın

Bu madde de oldukça önemli. Youtube kanalınızın ismi, profil ve kapak fotoğrafları oldukça önemli. Bunun yanı sıra çektiğiniz videolara koyacağınız vdeo küçük resimleri ve açıklamaları da çok çok önemli. Merak etmeyin hepsini açıklayacağız. Öncelikle kanalınızın isminin kısa ve öz olması en mantıklı tercih olarak geçer. Bu şekilde daha fazla insan tarafından hatırlanacaktır. Yine bir diğer önemli nokta, youtube hesabınızına koyacağınız profil ve kapak fotoğrafları. Eğer kanalınızı bir “marka” edasıyla ilerletmek istiyorsanız markanızın logosunu profil fotoğrafı yapabilirsiniz. Yok hayır normal devam edeceğim diyorsanız da profil fotoğrafını yine çok tuhafa kaçmayacak şekilde istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Burada önemli olan şey kapak fotoğrafıdır. Kapak fotoğrafını kanalınızın kocaman özeti olarak düşünün. Bir insan youtube kapak fotoğrafınıza bakarak o kanalda ne tarz içerikler olduğunu tahmin edebilmeli. Neler hakkında nasıl videolar çekiyorsunuz, bunu anlatabilmeli. Video isimleri ve açıklamaları da çok önemlidir. Youtube içerisindeki milyarlarca video arasından sıyrılabilmek adına dikkat çekici video başlıkları tercih etmeli, videolarınızın açıklama kısmını ise dolu dolu yapmanız gerekiyor.

4- YouTube Takvimi Oluşturun

Kanalınızın tam olark hazır. Ne hakkında video çekeceğinizi, profil ve kapak fotoğraflarınızı vs. hazırladınız. Şimdi sıra video çekmeye, düzenlemeye ve youtube’a yüklemeye geliyor. Aslında bunları yapmadan önce de bir takvim hazırlamanızı önereririz. Hangi gün video çekimi yapacağınızı, hangi günler youtubea video atacağınızı takip edebileceğiniz mini bir takip çizelgesi. Çünkü elbette her insanın bir iş hayatı bir de sosyal hayatı bulunuyor. Bu ikisini birbirine karıştırmamak adına bu şekilde bir takvim uygulayarak her işinizi zamanında yapabilirsiniz. Youtuber olmanın püf noktalarından birisi de düzenli video atmaktır. Bu işe başlayanları bir çoğu “Her gün 1 video yüklerim ki nolacak” kafasıyla işe girişiyor ve daha 1 hafta bile geçmeden hevesleri kaçarak bir daha video atmıyorlar. Çünkü burada gerçekçi olmak gerekiyor. Youtube’a haftada kaç video ve videoları ne zaman yükleyeceğinizi kararlaştırın ve kesinlikle bunu bir düzene oturtun. Bu şekilde Youtube algoritması sizi daha iyi anlayacaktır.

5- Kanal İstatistiklerinize Göz Gezdirin

Youtube Studio üzerinden hangi videonuzun ne kadar izlendiğine, ne kadar beğeni topladığına, hangi videolarınızın daha çok sevildiğine, izleyicilerinizin yaş gruplarına, hangi cihaz türünden izlendiğinize kadar sayısız alt başlıkta istatistiklere bakabiliyorsunuz. İstatistiklerinizi güncel bir şekilde takip tutarak takipçilerinizin aslında sizden ne istediğini daha iyi kavrayabilirsiniz. Özellikle hesabınıza video attıktan bir gün sonra o videonuzun istatistiklerine bakarak iyi bir değerlendirme yapmalısınız. Youtube istatistiklerinize bakarak her videonuzda önceki videolara kıyasla daha çok kaliteli işler ürettiğinizi gözlemleyeceksiniz.

6- Rakiplerinizi Kontrol Edin

Muhtemelen Youtube’da video çekeceğiniz kategoride yalnız olmayacaksınız. Sayısız rakip arasından hızla yükselebilmek için rakiplerinizi de kontrol etmeniz gerekiyor. Rakiplerinizin kanallarını, videolarını kontrol etmeli ve yorumlardaki takipçilerin o kanallarda en çok hangi özellikleri sevdiğini kavrayarak aynı şeyleri kendi kanalınızda uygulayabilirsiniz. Bu basit strateji sayesinde birçok güzel özelliği kendi kanalınızda toplarayak oldukça kuvvetli hale gelirsiniz. İnsanlar sizdeki bu özellikleri keşfettikçe ve sevdikçe takipçi sayınız günden güne artışa geçecektir.

7- İzleyicileri Önemseyin

Youtube videolarınızı ne kadar insan seyrediyorsa, ne kadar kişi beğeniyorsa, ne kadar insan yorum yapırsa siz de o kadarsınız demektir. İstediğiniz kadar kaliteli videolar üretin, izleyiciler sizin anlatımınızı sevmezse videolarınızı “disslike” yağmuruna tutabilirler. İzleyicilerinize değer vermek adına yorumlarına cevap verebilir, kalp atabilirsiniz. Ayrıca eleştirilere açık olmalı ve izleyicilerin sizin hakkınızdaki fikirlerine değer vermelisiniz. Değişime açık olmak sizi her zaman bir adım önde tutacaktır. İzleyicilere değer verdiğiniz takdirde sizi daha çok benimseyecek ve daha hızlı yükselebileceksiniz. İyi bir youtuber olmanın yolu izleyicilerden geçiyor.

8- Youtube’dan Para Kazanmak Üzerine

Günümüzde Youtube üzerinden para kazanmanın birkaç şartı bulunuyor. Toplam 4.000 saat video izlenmesi ve 1.000 gerçek aboneye sahip olmak. Biliyorsunuzki günümüzde bu işten oldukça güzel para kazanan youtuberlar bulunuyor. Hem reklam gelirleri, hem video izlenmesinden gelen gelirler, hem de marka ve iş birliklerinden para kazanabilirsiniz. Tabii tüm bu aşamaları katedebilmek için oldukça fazla uğraşmanız gerekiyor. Her kategoride farklı miktarlarda para kazanacağınızı da hesaba katmalı ve buna göre videolar çekmelisiniz. Youtube’un para kazanma şartlarına sahip olduktan sonra artık videolarınıza reklam koyabilir ve bu şekilde para kazanmaya başlayabilirsiniz.

9- Bizden Size Ufak Tüyolar

Burada önemli olan tek şey bu işe “başla”mak oluyor. Siz tohumu attıktan sonra zaten o tohum bir zaman sonra fideye, ağaca ve belki de bir ormana dönüşecek. “Zaten sitede binlerce youtuber var ben nasıl yükseleyim ki” diye düşünmeyin, ilk videonuzu yükleyin. Geleceğimizin en büyük gerçeği internet her gün hızlı bir şekilde ilerliyor. Youtube hesabınızı oluşturup düzenli video atmanızı da tavsiye ediyoruz. Bu işi disiplinli yapmalı, videolarınıza ve videolarınıza gelen yorumlara dikkat etmelisiniz. Farklı, zekice, farklı kapı aralıklarından bakarak özgün videolar üretmeli, kanalınızı orijinal tutmalısınız. Tüm bu özelliklere sahip olduktan sonrası emin olun çok kolay. Umarız siz de iyi bir Youtuber olabilir ve bu işten düzenli gelir elde edebilirsiniz 🙂

Talha Aslan

Merhaba ben Talha Aslan. 10+ Yıllık tecrübeyle Dijital Pazarlama sektöründe hizmetler sunmaktayım. Ayrıca içerik editörlüğü ve yayın düzenlemeleri yaptığım Ax Medya'nın kurucusuyum. Hakkımda daha fazla bilgi almak ve bana ulaşmak için kişisel web sitemi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir