AXMEDYA

BLOG

Instagram Destek

Çalınan Instagram Hesabı Nasıl Kapattırılır?

Çalınan Instagram hesabı nasıl geri alınır, buna yönelik olarak ne yapılabilir söz konusu problemi yaşayan pek çok kişi tarafından merak edilerek sorulur. Her ne kadar çok zor ya da bazen imkansız gibi dursa da hesabınızın tekrar güvenliğini sağlamak için uygulama ya da web sitesi üzerinden yapabileceğiniz çok sayıda işlem vardır.

Bunların her birini bilmek büyük bir öneme sahiptir, çünkü sorunu yaşadığınız zaman hızlı bir şekilde çözüme kavuşmanıza yardımcı olur. Bunlardan bir tanesi Instagram’dan bir giriş bağlantısı talep etmektir. Hesabın sahibi olduğunuzu doğrulamamıza destek olması için e-posta adresinize ya da telefon numaranıza giriş bağlantısı gönderme isteği atabilirsiniz. Bunun için genel anlamda aşağıdaki işlemleri takip edebilirsiniz:

 1. Android cihazlarda Oturum açma ekranında, Oturum açarken yardım alın öğesine dokunun. Eğer iPhone ya da web tarayıcıdan giriyorsanız Parolanızı mı unuttunuz kısmına tıklayın.
 2. İlgili hesabın kullanıcı adını, e-posta adresini yahut telefon numarasını girin. Ardından İleri’ye tıklayın.
 3. Gerçek bir insan olduğunuzu doğrulamak için doğrulama alanını doldurun
 4. E-posta adresinizi veya telefon numaranızı seçin ve ardından İleri’ye dokunun.
 5. E-postanızdaki yahut kısa mesajdaki oturum açma bağlantısını tıklayın. Ardından da ekrandaki talimatları takip edin.

Çalınan Instagram hesabı nasıl geri alınır diyorsanız bu işlemleri takip ederek kısa süre içerisinde çözüm bulmanız mümkündür.

Güvenlik Kodu veya Destek Talep Etmek

İnsanlar hesapları çalındığında doğal olarak endişelenir. Ancak hesabınızı geri almak istiyorsanız deneyebileceğiniz birçok yöntem yer almaktadır. Bunlardan bir tanesi de güvenlik kodu ya da destek istemektir. Instagram’dan yardım almak için aşağıdaki işlemler tek tek istenebilir:

 1. Oturum açma ekranında, Oturum açma altında Yardım al öğesine dokunun.
 2. Hesabınızla ilişkili kullanıcı adını, e-posta adresini veya telefon numarasını girin ve Parolanızı Sıfırlayamıyor musunuz öğesine dokunun.
 3. Birden fazla Instagram hesabınız varsa, önce oturum açarken sorun yaşadığınız hesabı seçmeniz ve ardından ekrandaki talimatları izlemeniz gerekebilir.
 4. Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var ekranı ardından ekrandaki talimatları izleyin.
 5. E-posta adresinizi veya telefon numaranızı seçin, ardından Güvenlik kodu gönder’e dokunun.
 6. Bir güvenlik kodu gelmezse Güvenlik Kodu Gönder’in altında olan Bu e-postaya veya telefon numarasına erişemiyorum’a dokunun. Sonrasında ekrandaki talimatları takip edin.

Tüm bu işlemleri takip ederek kısa sürede hesabınızı kurtarmanız mümkündür. İsteği yolladıktan sonra ilerleyen adımları kapsayan bir mail Instagram tarafından size atılır.

Linki Aracılığıyla Hesabı Geri Alma

Instagram hesabı nasıl kapattırılır diyorsanız uygulayabileceğiniz farklı çözümler yer almaktadır. Bunlardan bir tanesini yine aşağıdaki adımlardan görebilir ve uygulayabilirsiniz:

 1. https://www.instagram.com/hacked/ adresine giriş yapın.
 2. My account was hacked seçeneğini seçerek ileri butonuna tıklayın.
 3. Ardından karşınıza gelen ekranda kullanıcı adı, e-mail ya da telefon numarasını girin.

Bu üç işlem ardından sonraki adımları da takip ederek, hesabınız kısa sürede geri alınabilir.

Instagram Hesabının Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Peki Instagram hesabının güvenliği nasıl sağlanır? Birinin hesabınızı ele geçirmesinden ve izniniz olmadan Instagram’da paylaşımda bulunmasından endişeleniyorsanız, iki faktörlü kimlik doğrulama tavsiye edilir. Parolanızı girdikten sonra ikinci bir kimlik doğrulama biçimi gerektir. Böylece  parolanıza sahip olsalar bile diğer kişiler bağlı cihazınıza fiziksel erişim olmadan hesabınıza erişemez.

Bunun yanı sıra nasıl bir şifre kullandığınız da yine önemlidir. Instagram hesabınızı bilgisayar korsanlarından korumak için atmanız gereken ilk adım, güçlü bir şifre oluşturmaktır. Belirlemiş olduğunuz şifre her şeyden önce benzersiz olmalıdır.

Instagram hesabınızı saldırıya uğramaktan koruyan iyi ve güçlü bir parola, büyük ve küçük harflerden oluşan karakterleri, sayıları ve özel karakterleri içermelidir. Ayrıca uzun tutmak da yine tavsiye edilir. Böylece bir korsanın şifrenizi kırması daha zor bir hale gelecektir.

Üçüncü Taraf Uygulamalardan Kaçının

Üçüncü taraf uygulamalardan kaçınmak da hesabınızın güvenliğini sağlamak için önemlidir. Instagram hesabınızı bilgisayar korsanlarından korumak sadece yapmanız gerekenlerle değil, aynı zamanda yapmamanız gerekenlerle de ilgilidir. Instagram hesabınızda size yardımcı olduğunu iddia eden üçüncü taraf uygulamalardan kaçınmalıdır

Her üçüncü parti uygulamasının amacı ve size teklif ettikleri farklıdır, ancak bunlar ne olursa olsun güvenlikleri her zaman bir soru işareti oluşturur.

Talha Aslan

Merhaba ben Talha Aslan. 10+ Yıllık tecrübeyle Dijital Pazarlama sektöründe hizmetler sunmaktayım. Ayrıca içerik editörlüğü ve yayın düzenlemeleri yaptığım Ax Medya'nın kurucusuyum. Hakkımda daha fazla bilgi almak ve bana ulaşmak için kişisel web sitemi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir