AXMEDYA

BLOG

Linkedin Destek

LinkedIn Bağlantı Kurma

LinkedIn bağlantı kurma nasıl yapılır? LinkedIn bilindiği gibi özellikle profesyonel amaçlara yönelik kullanılan bir sosyal medya platformudur. Platform içerisinde kullanıcılar birbirleri ile bağlantı kurabilmektedir. Bunu gerçekleştirmenin farklı yöntemleri yer almaktadır. Bunların hepsini bilmek yeni bir bağlantı kurma onuşunda size yardımcı olabilir.

Bunlardan bir tanesi hesap oluştururkendir. İlk olarak, LinkedIn hesabınızı oluşturduğunuzda, gerçek hayatta tanıyor olabileceğiniz bağlantıları ekleyebilirsiniz. LinkedIn, eğitiminiz olarak seçtiğiniz okuldan veya çalışacağınız şirketten onları önerir. Söz konusu bireyleri hesabınıza eklemek düşünülebilir.

Ayrıca bu seçeneği kullanarak ağınıza kişi eklerseniz kişiye özel not yazamayacağınızı da bilmelisiniz. Bunun anlamı + butonuna tıkladığınızda, davet gönderdiğiniz kişiler yalnızca LinkedIn genel mesajını alacağıdır. Lakin bunun dışında LinkedIn bağlantı kurma için tercih edebileceğiniz farklı yöntemler de yine vardır.  Ayrıca,

  1. Profil sayfasındaki Bağlan düğmesine tıklayın veya dokunma,
  2. Üye bilgilerinin sağındaki Bağlan’a tıklama,
  3. Kişileri e-posta adreslerini kullanarak içe aktarma,
  4. Bekleyen davetleri kabul etme,
  5. Bağlanmanıza yardımcı olması için karşılıklı bir bağlantı isteme,
  6. Mevcut ağınıza, 2. derece bağlantıya bağlanmanıza kimin yardım edebileceğini soran bir mesaj gönderme,

Gibi yöntemler de vardır. Tüm bunlar LinkedIn bağlantı kurma konusunda size yardımcı olabilir.

Profil Üzerinden Bağlantı İsteği Atma

LinkedIn bağlantı kurma farklı şekillerde gerçekleştirilebilir. Bunlardan bir tanesi de profil üzerinden bağlantı isteği yollamadır. Masaüstünde profiline göz attıktan sonra birisiyle bağlantı kurmanın en kolay yolu, o kişinin LinkedIn profilinin başına dönüp Bağlan düğmesine basmaktır.

Bir LinkedIn uygulamasında biriyle bağlantı kurmayı planlıyorsanız, süreç masaüstüne oldukça benzerdir. Ancak tek küçük fark, Daha Fazla Seçenek düğmesine gitmeniz ve Daveti Kişiselleştir’i tıklamanız gerektiğidir. Aksi takdirde, yalnızca Bağlan düğmesine tıklarsanız, davetiniz otomatik olarak gönderilir ve kişiselleştirmeniz mümkün olmaz.

Bağlantı Taleplerini Kişiselleştirme

Bağlantı talebi yollayan herkes doğal olarak bunların kabul edilmesini ister. Eğer LinkedIn bağlantı kurma nasıl yapılır diyorsanız bunları da bilmek gerekir. LinkedIn’de “tanıyor olabileceğiniz kişiler” arasında gezinirken bağlan düğmesine tıklarsanız genel bir istek gönderilir. Ancak bu genelde reddedilebilir. Bunu önlemek istiyorsanız bağlanmak için kişinin profil sayfasını ziyaret edin ve oradaki bağlan düğmesini tıklanmalıdır. Böylece bir kutu açılır ve LinkedIn bağlantı talebine kişisel bir not eklemeye olanak tanır.

Bağlantı taleplerinizi LinkedIn’de kişiselleştirmek, talebin kabul edilme olasılığını artırır. Davet talebinizi kişiselleştirirken, sizinle konuşmak için harcadığı zamana değecek şeyin ne olduğunu düşünmelidir.

LinkedIn Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

LinkedIn avantajları oldukça fazla olan bir platformdur. Platform birçok amaca sahip olsa da öncelikle işverenleri potansiyel çalışanlarla ilişkilendirmek için başlatılmıştır. Ancak, son yıllarda işe alım ve ağ oluşturma sosyal sitesinin çok ötesine geçmiştir. LinkedIn, değerli bir ağ oluşturma aracı ve anlamlı etkileşimler geliştirmek için harika bir platformdur. Özellikle profesyonel dünyada kendinizi daha iyi şekilde tanıtmanıza olanak tanır.

Bununla birlikte LinkedIn profilinizin potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için hesabınızı nasıl kullandığınız önemlidir.  Genel maddeler halinde bunlar aşağıda olduğu gibi özetlenebilir:

  1. Profilinizi güncel tutun. LinkedIn profilinizi düzenli olarak güncellediğinizden emin olun.
  2. Profesyonel bir profil fotoğrafı ekleyin, resminizin altında listelenen başlığı güncelleyin ve işe alım görevlilerinin sizi bulması için dikkate değer becerilerinizi ekleyin.
  3. Ağınızı 1. dereceye kadar oluşturun. 1. derece bağlantılar sizin gerçek bağlantınızdır. Ağlar oluşturmak, görünürlüğünüzü ve diğer bağlantılara erişiminizi katlanarak artırabilir.
  4. LinkedIn profesyonel gruplarına dahil olun. LinkedIn grupları, ağınızı genişletmenize ve muhtemelen gelecekte birlikte çalışmak isteyeceğiniz kuruluşlar ve kişilerle bağlantı kurmanıza yardımcı olacak bir bilgi merkezidir.

Bunlara dikkat etmek, profilinizi daha iyi bir şekilde tanıtmanıza olanak tanır. LinkedIn avantajları kadar bunlara da özen göstermelidir.

LinkedIn Nasıl Stratejik Olarak Kullanılabilir?

LinkedIn’den en iyi şekilde yararlanmak için onu stratejik olarak nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekir. LinkedIn gelişmiş arama özellikleri, doğru kişilerle bağlantı kurmanıza ve değerli bilgiler edinmenize yardımcı olur.

Ayrıca sadece bununla da sınırlı değildir. Şirketleri araştırmak ve yöneticileri işe almak için LinkedIn profilinizi kullanabilirsiniz. Yeni işler için başvururken bu kullanışlı olur. Bunun yanı sıra farkındalık oluşturmak, anlamlı içerikler paylaşarak kişisel bir marka meydana getirmek için de harika bir platformdur.

Talha Aslan

Merhaba ben Talha Aslan. 10+ Yıllık tecrübeyle Dijital Pazarlama sektöründe hizmetler sunmaktayım. Ayrıca içerik editörlüğü ve yayın düzenlemeleri yaptığım Ax Medya'nın kurucusuyum. Hakkımda daha fazla bilgi almak ve bana ulaşmak için kişisel web sitemi ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir