AXMEDYA

BLOG

Genel

Sosyal Medya Hesaplarımızın Çalınmaması İçin Dikkat Etmemiz Gerekenler

Sosyal medya hesaplarımızın çalınmaması için dikkat etmemiz gerekenler nedir? Sosyal medyada profil ve veri hırsızlığı girişimleri her geçen gün artmaktadır. Kişisel bilgilerimizin yer aldığı ortamlarda yaptığımız paylaşımlar ve gönderdiğimiz mesajlar, sanal dünyadaki hackerlık girişimleri nedeniyle risk altına girmektedir.

Peki, sosyal medyada güvenle dolaşmak için sahip olduğumuz hesapları nasıl koruyacağız? Çalınan sosyal medya hesabını kurtarmak için nasıl adımlar atacağız? Sosyal medya hesabı çalmanın cezası var mı? Merak edilen tüm bu konuları sizler için masaya yatırdık.

Sosyal Medya Hesaplarımızın Çalınmaması İçin Dikkat Etmemiz Gerekenler

Sosyal medyada hesap çalınmasını önlemek için önceliğimizi güvenli giriş şifresini belirlemeye vermeliyiz. Hesabınıza sızmak isteyenleri engellemek için doğum tarihi gibi kolayca tahmin edilebilir şifreler kullanmamalıyız. Bununla birlikte, seçtiğimiz şifreyi tekrar hatırlayabilmeli veya güvenli bir şekilde not etmeliyiz. İyi bir şifre genellikle şöyle özelliklere sahip olmalıdır:

  • Şifreler başkaları tarafından kolayca bulunabilecek veya tahmin edilebilecek şekilde olmamalıdır
  • En az altı karakter içeren bir şifre seçilmelidir
  • Bir şifre içinde hem harfler hem de rakamlar yer almalıdır
  • Seçilen harflerden bazıları büyük bazıları ise küçük seçilmelidir
  • Belirlenen şifreler başka kişilerle paylaşılmamalıdır

Sosyal medya hesaplarında genellikle “herkese açık” seçeneği bulunur. Hesabınızı güvence altına almak için bu seçeneği gizlemenizde yarar vardır. Profiliniz daha çok sizi takip eden veya ekli kullanıcılara açık olmalıdır.

Sosyal medya veya normal internet kullanırken karşımıza çıkan reklam veya Pop up sayfalarına karşı dikkatli olmamız gerekir. Özellikle bir hesaba girdikten sonra, o sekme veya yeni sekme üzerinde bulunan güvenilmez reklam ya da ilanlara tıklamamak gerekir. Aynı durum gelen E- Postalar için de geçerlidir. Size bir kuruluş veya markayı taklit ederek gönderilen postaları açmamak ve içindeki linklere tıklamamak önemlidir.

Bazı uygulama veya sayfaların giriş için sizden istediği sosyal medya bilgilerinizi girme konusunda seçici olmanız gerekir. Özellikle size “yeni takipçi kazanma” vadeden sayfalara ve yazılımlara karşı dikkatli olmanız gerekir.

Eğer takipçi sayısını arttırma konusunda desteğe ihtiyaç duyuyorsanız, sizden özel bilgiler talep etmeyen AX MEDYA firmamızla irtibata geçebilirsiniz.

Sosyal medya hesabı çalınması gibi olumsuz durumların önüne nasıl geçebileceğimizi çok kullanılan bazı mecralar üzerinden detaylandırmaya çalışalım.

Instagram Hesabımın Çalınmaması İçin Ne Yapmalıyım?

Instagram günümüz sosyal medya platformları arasında yoğun ve aktif kullanıcı sayısı ile dikkat çekmektedir. İnternet kullanıcılarının hikayelerini paylaştığı, yorumlar yapığı ve sevdiği hesapları takip ettiği bu ortamda kişisel bilgilerinizin güvenliği son derece önemlidir. Instagram hesabının çalınması herkesin başına gelebilir. Bunun önüne geçmek için bazı önemli noktalara dikkat edilmelidir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, güvenilir olmayan bağlantılara tıklamamak, sizlere ilgi çekici vaatler sunan sitelere şifrenizi girmemek, hesabınızı korumada atacağınız en önemli adımdır. Instagram hesabını korumak için her zaman girebildiğiniz bir e-posta adresine sahip olmanız ve onaylamanız gerekir.

Instagram’da şifre çalınması gibi tatsız durumların önüne geçmek için kurtarma seçeneklerini sonuna kadar kullanmalısınız. Telefonla hesap kurtarma aktif olmalı ve numaranız Instagram’a tanımlanmalıdır. Kurtarma seçeneğinizi iki aşamalı olarak ayarlamanız önemlidir. Tüm bu adımları atarak çalınma veya şifre unutma gibi durumlarda birçok hesap kurtarma seçeneğiniz olur.

Size gelen mesajlar ve bazı e-postalar size popülerlik kazandırma konusunda cezbedici özellikler taşıyabilirler. İnternet korsanları tarafından, Instagram hesabını çalmak için böyle yöntemler son zamanlarda sıklıkla uygulanmaktadır.

Fenomen olmak veya işletmenizi tanıtmak için size gönderilmiş içeriklere karşı uyanık olmanız gerekir. Instagram takipçi hilesi veya ücretsiz takipçi gibi vaatler gerçeği yansıtmamaktadır. Herkesin ihtiyaç duyabileceği, gerçek ve kalıcı takipçilere kavuşmak için profesyonel ekibimizle irtibata geçebilirsiniz.

Twitter Hesabımın Çalınmaması İçin Ne Yapmalıyım?

Twitter sosyal medya platformunda hesap çalınmasının önüne geçmek için de atılacak adımlar diğer mecralardan çok farklı değildir. Platforma gelen çift aşamalı kurtarma özeliği mutlaka seçilmelidir. Tüm sosyal medya hesaplarında farklı şifreler kullanılmalıdır. Kurtarma elektronik posta adreslerinin şifresiyle sosyal medya hesaplarının şifresi aynı olmamalıdır.

Her bir sosyal medya hesabı şifresi belirli aralıklarla yenilenmelidir. Bilinmeyen kaynaklardan gelen bağlantılar tıklanmamalı, güvenilmez sayfalara sosyal medya hesaplarıyla girilmemelidir.

Sosyal Medya Hesabım Çalındı Ne Yapmalıyım?

Çalınan sosyal medya hesabını geri almak için ilk yapmamız gereken kurtarma seçenekleriyle hesabımızı geri almaya çalışmaktır. Eğer kurtarma seçenekleri işe yaramıyorsa, ilgili sosyal medya mecrasıyla iletişim kanallarından ulaşmalı ve hesabımızın çalındığını belirtmeliyiz.

Sosyal medya hesap çalınması sorununu yaşayanların Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na başvurması yararlı olacaktır. Başvuruda sizden istenen bilgilere yer vermeniz gerekir. Kurum gerekli sayfa veya içeriğe tedbir getirecek ve erişim yasağını devreye sokacaktır.

Sosyal medya hesap hırsızlığı diğer hırsızlık suçlarından farklı değildir. Bu nedenle, çalınan hesap ve bilgiler için Savcılığa ya da Polis merkezlerine başvuru yapabilirsiniz. Özellikle hesap çalınması durumunda başvurulacak kurumların başında Siber Suçlarla Mücadele müdürlükleri gelmektedir.

Sosyal Medya Hesabı Çalmanın Cezası Nedir?

Sosyal medya hesap hırsızlıkları veya izinsiz girişler, “özel yaşamın gizliliğini ihlal” suçları kapsamında değerlendirilir. Verilen cezalar çalınma ve sonrasında yapılan eylemlere göre farklılık gösterir. Başkasının hesabına giriş yapma suçu bir yıla kadar hapis ya da para cezası olarak uygulanır. Ancak hesaba girildikten sonra yapılan ihlaller; verileri silmek veya değiştirmek gibi eylemler bu cezanın arttırılmasına neden olur. Hesap içerisinde yapılacak her türlü ihlal verilecek cezanı boyutunu değiştirir.

Sosyal medya hesaplarının çalınmaması için dikkat etmemiz gerekenler ve çalındığında atılacak adımlar ile ilgili sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Bu konulardaki sorularınızı yorumlar bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz. Ekibimiz sizden gelen soruları mümkün olduğunca yanıtlamaya çalışacaktır. Güvenli takipçi satın alma işlemleri için ana sayfamıza göz atabilirsiniz.

Talha Aslan

Merhaba ben Talha Aslan. 10+ Yıllık tecrübeyle Dijital Pazarlama sektöründe hizmetler sunmaktayım. Ayrıca içerik editörlüğü ve yayın düzenlemeleri yaptığım Ax Medya'nın kurucusuyum. Hakkımda daha fazla bilgi almak ve bana ulaşmak için kişisel web sitemi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir