AXMEDYA

BLOG

TikTok Destek

TikTok Ağır Çekim Nasıl Yapılır?

TikTok ağır çekim nasıl yapılır? TikTok günümüzde en çok kullanılan sosyal medya ağlarından bir tanesidir ve günümüzde milyonlarca üye tarafından kullanılır. Oldukça gelişmiş bir yapısı olan platform kişilere çok sayıda özellik teklif etmektedir. Bunlardan bir tanesi de ağır çekimdir.

Ağır çekim özelliği videolarını daha ağır çekimde oynatmak isteyen kişiler için oldukça kullanışlı bir yapıya sahiptir. Her ne kadar basit şekilde kullanılabilse de birçok kişinin özelliğe dair soru işaretleri olabilir.

TikTok’ta Ağır Çekim Nasıl Yapılır?

TikTok ağır çekim özelliği kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bunun iki farklı yöntemi yer almaktadır ve birincisi ağır çekim bir video kaydetmedir. TikTok’un Hız aracı kullanıcıların kayıt sırasında video hızını ayarlamasına veya ayarlamasına olanak tanır. Bu doğrudan TikTok’ta ağır çekim video kaydedebileceğiniz anlamına gelir. Bu adım adım aşağıda olduğu şekilde gerçekleştirilir:

 1. Telefonunuzda TikTok uygulamasını açın ve alttaki + işaretine dokunun
 2. Sağ üst köşedeki Hız’a tıklayın. Bu kırmızı kayıt düğmesinin üzerinde hız seçenekleri görülür
 3. 0,5x ve 0,3x arasında bir hız seçin, ardından ağır çekim bir video kaydetmek için Kayıt düğmesine dokunun
 4. Kayıt bittiğinde kırmızı onay işaretini tıklayın. Bu videoyu düzenlemeye devam edin ve ardından TikTok’ta yayınlayın.

Böylece ağır çekim özelliğini kullanarak yeni bir videoyu kolay, zahmetsiz bir şekilde çekebilirsiniz. İkinci çözüm olarak önceden hazırlanan bir videoya ağır çekim efekti eklemeniz de mümkündür. Önceden kaydedilmiş bir videonuz varsa, özellikle uzun bir videoya ağır çekim efekti de uygulayabilirsiniz. TikTok’ta önceden hazırlanmış bir videoya ağır çekim efekti nasıl uygulanır diyorsanız aşağıdaki adımlara bakabilirsiniz:

 1. TikTok uygulamasını açın ve + simgesine tıklayın. Videonuzu eklemek için Yükle düğmesine dokunun
 2. Yüklendikten sonra Efektler simgesine tıklayın, sağa kaydırın ve Zaman’a tıklayın
 3. Bu efekti videoya eklemek için Ağır Çekim’i tıklayın. Ardından, ağır çekim efektini eklemek istediğiniz alanı seçmek için kaydırıcıyı sürükleyebilir ve bu değişikliği kaydetmek için İleri’ye tıklayabilirsiniz

TikTok ağır çekim özelliği bu adımları takip ederek kolay bir şekilde takip ederek öğrenmeniz mümkündür.

Ağır Çekimde TikTok Nasıl İzlenir?

Peki bir TikTok videosu nasıl ağır çekimde izlenir? Bazı durumlarda kişiler izledikleri videonun ağır çekimde oynamasını talep edebilir. TikTok kullanıcıların izledikleri videonun oynatma hızını ayarlamasına olanak tanıyan çift hızlı oynatma işlevine sahiptir. TikTok videosu ağır çekimde nasıl izlenir diyorsanız TikTok oynatma arayüzünden videoyu iki saniye basılı tutma yeterlidir. Ardından ekranda bazı açılır seçenekler görülecektir. Sonrasında hız simgesine basmak ve mevcut videoyu ağır çekimde izlemek için 0,5x’e tıklamak yeterlidir.

İndirilen bir TikTok videosunu ağır çekimde oynatmak istiyorsanız, oynatma sırasında video hız ayarını destekleyen bazı video oynatıcıları deneyebilirsiniz.

Mobil Cihazlarda TikTok Videosu Nasıl Yavaşlanır?

TikTok ağır çekim nasıl yapılır diyorsanız bunun farklı yöntemleri vardır. Mobil cihazlarda videonun nasıl yavaşlatılabileceğini merak ediyorsanız, adım adım şu işlemleri yapmanız mümkündür:

 1. Android veya iOS cihazınızda TikTok uygulamasını açın ve hesabınıza girin.
 2. Ekranın alt orta kısmındaki Artı simgesine dokunun.
 3. Yeni bir klip kaydetmeye başlamak için Kaydet düğmesine dokunun. Alındıktan sonra, kaydı durdurmak için sağdaki onay işaretine dokunun.
 4. Ekranın sol köşesindeki düğmede Efektler simgesini arayın.
 5. Bağlam menüsünün sonundaki Zaman seçeneğine dokunun.
 6. Ağır çekim’i seçin, otomatik olarak klibinize uygulanacaktır. Ağır çekimin ne zaman başlayacağını ve duracağını ayarlamak için zaman çizelgesindeki tutamaçları sürükleyebilirsiniz.

Eğer çözümlerden memnunsanız onay vermeniz yeterlidir. TikTok ağır çekim özelliği öylece Android ve iOS cihazlarda kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Snapchat’te TikTok’tan Bir Videoyu Yavaşlatma

TikTok ağır çekim nasıl yapılır diyorsanız bunun farklı durumlara göre farklı çözümleri yer almaktadır. Bunu adım adım aşağıdaki işleri takip ederek yapabilirsiniz:

 1. TikTok’ta, yavaşlatmak istediğiniz TikTok’u kaydetmek için indir düğmesine tıklayın.
 2. Cihazınızda Snapchat’i açın ve hesabınıza girin.
 3. Film Rulonuza/Yakalama Galerinize girmek için Kayıt düğmesinin altındaki Fotoğraflar simgesine dokunun.
 4. Snapchat’te TikTok videosunu açmak için dokunun.
 5. Sağ üst köşedeki Diğer Seçenekler simgesine dokunun ve Videoyu Düzenle’yi seçin.
 6. TikTok videosu tamamen yüklendiğinde, kaplumbağa simgesiyle etiketlenmiş ağır çekim efektini aramak için filtreler arasında sola kaydırın.

Ağır çekim efekti uygulandıktan sonra videoyu Snapchat özelinize kaydedebilir veya arkadaşınızla paylaşabilirsiniz.

Talha Aslan

Merhaba ben Talha Aslan. 10+ Yıllık tecrübeyle Dijital Pazarlama sektöründe hizmetler sunmaktayım. Ayrıca içerik editörlüğü ve yayın düzenlemeleri yaptığım Ax Medya'nın kurucusuyum. Hakkımda daha fazla bilgi almak ve bana ulaşmak için kişisel web sitemi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir