AXMEDYA

BLOG

Google Destek

Google Sonunda Uzun zamandır Beklenen Google Fotoğraflar Özelliğini Ekliyor

9To5Google tarafından tespit edilen bu son güncellemede Google, her bir fotoğrafa, seçilen yedekleme kalitesinin yanı sıra kullandığı değerli Google One depolama kotanızın miktarını görüntülemenize olanak tanıyan ekstra bilgiler ekledi. Güncellemeyi aldıysanız ve herkes almadıysa, Google Fotoğraflar web arayüzüne giderek, bir fotoğraf veya video görüntüleyerek ve daha fazla bilgi için ‘i’ simgesini tıklayarak yeni bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Burada, çekildiği saat ve tarih, dosya adı, boyutu, çekim yeri ve onu yüklemek için kullanılan cihazın türü de dahil olmak üzere, fotoğrafınız hakkında değişken bir arka plan bilgisi listesi göreceksiniz. Bu güncellemede Google, bir görüntünün Google’ın verimli ancak düşük kaliteli “depolama tasarrufu” modunda mı yoksa daha büyük, “orijinal kalite” modunda mı saklandığını gösteren yeni bir “Yedeklendi” bölümü ekledi. Ayrıca, depolama alanınızı daha etkin bir şekilde yönetebilmeniz için dosyanın boyutunu megabayt olarak gösterir.

Fotoğrafınız Google’ın önceki sınırsız depolama planlarından biri kapsamında yüklendiyse, dosyanın hesabınızın depolama alanında yer kaplamadığı konusunda bilgilendirileceksiniz. Bu, depolama alanını boşaltmak için boş bir alanınız varsa, hangi dosyaların güvenli bir şekilde yalnız bırakılabileceğini artık kolayca görebileceğiniz anlamına gelir.

Bir kez dahaGoogle bu özelliği herkese sunmadı, bu nedenle hemen görmezseniz, hesabınızda etkinleştirilene kadar beklemeniz gerekebilir.

Bu yeni güncelleme, aşağıda kısa bir hatırlatma sağladığım, Google’ın mevcut depolama yönetimi seçeneklerini tamamlıyor:

Google Fotoğraflar’da Depolamayı Yönetme

Google Fotoğraflar, fotoğraflarınızın ve videolarınızın yükleme boyutunu seçmenize izin vererek depolama alanınızı yönetmenize olanak tanır . Fotoğraflarınız yüklendiğinde geçerli olan depolama planına bağlı olarak, genel Google One depolama kotanıza katkıda bulunabilir veya bulunmayabilir.

Alanınız azalıyorsa, artık ihtiyacınız olmayan büyük fotoğrafları ve videoları bulmak ve silmek için Google’ın depolama yönetimi işlevlerini kullanabilirsiniz. Bu işlev size yalnızca depolama kotanızdan düşülen medyayı gösterir; Daha önceki bir ücretsiz depolama seçeneği altında yüklenen hiçbir şey burada görünmez, çünkü bunları silmek zaten herhangi bir depolama alanı bırakmaz.

Ancak, bu yöntem yalnızca Google tarafından belirlenen en iyi depolama alanlarını görüntülemenize ve silmenize izin verir. Yeni güncellemeden bu yana, beğendiğiniz herhangi bir fotoğraf veya video için bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Burada da yaşanan tam olarak bu gibi görünüyor. Yeni seçeneklerin Google Fotoğraflar sürüm 5.97’de yaygın olarak kullanıma sunulduğu bildirilse de, tüm cihazlar aynı kısayol seçeneklerini göstermeyecek. Bazı durumlarda, Google Fotoğraflar uygulamasını en son sürüme güncellemek özellikleri etkinleştirir, ancak bu her zaman işe yaramaz.

Bunun da ötesinde, ekran görüntüleri kısayolunun olması güzel olsa da, bulutta Google Fotoğraflar’da depolananları değil, yalnızca yerel cihazınızda depolanan ekran görüntülerini gösterir. Benim için alan boşaltma kısayolu, Google One depolama alanınız sınırına yaklaşıyorsa sık sık tamamlanması gerekebilecek bir görev olduğundan potansiyel olarak daha kullanışlıdır.

Talha Aslan

Merhaba ben Talha Aslan. 10+ Yıllık tecrübeyle Dijital Pazarlama sektöründe hizmetler sunmaktayım. Ayrıca içerik editörlüğü ve yayın düzenlemeleri yaptığım Ax Medya'nın kurucusuyum. Hakkımda daha fazla bilgi almak ve bana ulaşmak için kişisel web sitemi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir