AXMEDYA

BLOG

Genel

Influencer Ne Demek? Kimlere Influencer Denir?

Influencer Ne DemekInfluencer Ne iş yapar? sıklıkla sorulmakta olan popüler bir sorudur. Sosyal medya platformları üzerinden paylaşım yapan kişiler bu kelimeye çok fazla rastlamaktadır. BU sebeple anlamını bilmek konusunda da bir çaba içerisinde girmektedir.

Günümüzün en popüler meslek dallarından birini oluşturan Influencer ,her türlü ürün ve hizmeti takipçilerle paylaşmakta olan kişilere denir.

İnfluencer ne demek, kimlere denir? Influencerlar ne iş yapar?

Sadece kelime anlamına bakıldığında influencer, etkileyen demektir. Sosyal medya üzerinden binler hatta milyonlarca kişiye paylaşımları ile ulaşan kişilere, “influencer” denir.

İnfluencerlar ne iş yapar?

En sık sorulan diğer bu soruda hiç kuşkusuz ki bu olmakatdır. Çeşitli marka iş birliğine girişerek farklı ürün tanıtımlarını takipçilerine tanıtma konusunda iş yaparlar.

Markaların iş birliğinde bulundukları kişiler haline gelen influencerlar, takipçilerinin satın alma kararlarında etkilidirler. Bir meslek haline getirerek bulundukları ortamlar üzerinden iş hayatını sürdürürler.

En başta hobi amaçlı başlamakta olan influencer işleri sosyal mecrada yüksek kullanıcı sayısına dönüştüğünde bir kazanca dönüşmektedir.

Hedef kitlesini büyüten ve bu yönde paylaşımlar yapmakta olan influencer sektörel olarak kendi içlerinde ayrılmaktadır.

Bu iş, herkesin yapabileceği bir meslek değildir. Sosyal medya paylaşımları anlamında aktif olması gerekmektedir. Kitleleri etkileme ve daha fazla kullanıcı kazanma konusunda belirli bigi birikimine sahip olması gerekmektedir.

Özellikle deneyim sahibi kişiler, firmalar ile iş birliği içerisindedir. Bu sayede markaların verdiği kraterlere bağlı olarak belli kategoride takipçiler için paylaşımda bulunurlar.

Ürün deneyimlerini bir bir sıralayarak takipçi kitlelerinin o markaya ait ürünlere yönelmesi sağlanır.

Özellikle ekonomik fiyatıyla, kalitesiyle ve kullanışlı olması sebebiyle markalara ait ürünler İnfluencerların sosyal hesaplarında tavsiye olarak paylaşılır.

Ürün tanıtım bazlı günel kalan içerik paylaşımları ile bu çalışma süregelir.

Yapılan bu hizmetin karşılığında ise markalardan bir kazanç tahsil edilmiş olunur. Bu durum para ödemesi yerine ürün ücretsiz ürün gönderimi biçiminde de olabilmektedir.

Sponsorlu içerikler paylaşarak para kazanan sosyal ortamın popüler kişilerine İnfluencer adı verilir.

Bir İnfluencer aynı zamanda çok sayıda farklı marka ile iş birliği anlaşması yapabilir. Bu anlaşmalar için tek tek özle paylaşım çalışmaları üretmesi gerekmektedir. Kendi içinde özel sorumlulukları olan bu meslek sürekli çevrimiçi olmayı beraberinde getirmektedir.

Kullanıcıların beğenisini kazanacak ve takip etmeyi amaç edindirecek paylaşımların sürekli olması önemlidir. Bu sebeple İnfluencerlar yer ve zaman fark etmeksizin sürekli olarak bulundukları ortamlardan hikâye, post, blog şeklinde paylaşımlarını gerçekleştirebilirler.

İnfluencerlar genellikle çalışmak için belli bir noktaya bağlı kalmazlar. Genel olarak home ofis çalışma şekline sahiptirler. İstedikleri süreçte paylaşım yapabilme özgürlüğüne sahiptirler.

Hesaplarının ve kullanıcı kitlesinin meraklarına özel içerikler hazırlayarak takipçi sayısını düşürmeden devam ettirme amacı gütmektedir. Hatta sürekli takipçi arttırabilme amacıyla daha seri ve etkileşim getirecek çalışmalar içine girmelidir.

Bu sayede internet dünyasında çok daha tanınan kişiler haline gelebilir. Konu ile ilgili en özel aktarımları takipçilerine yapmakta olan kişiler, Günlük belli zamanlarda bu paylaşımlar için zaman ayırmak mecburiyetindedir. Aksi halde aktif olmayan bir İnfluencer, zamanlar takipçilerini kaybetme ve buna bağlı olarak markalar üzerinden kazanç kaybetme durumuna düşebilir.

 Aktif çalışma gerektiren ve sürekliliği olması gereken aynı zamanda sorumluluk gerektiren bir meslek olarak İnfluencerların sürekli paylaşım yapabilme peşinde olduklarından bahsetmek isteriz.

İnfluencer para kazanır mı?

İnfluencer olarak görev alan kişiler, yüz bin takipçili bir hesap ile 30bine kadar izlenme alabilir. Bu gibi hesaba sahip fenomenler ile yaptıkları Instagram paylaşımları sonucunda aylık 1000 tl gibi bir ücret alabilmektedir.

Hesabı 1 milyon takipçiye sahip olan İnfluencer kişiler ise; faturalı iş anlaşmaları ile 30 bin TL ye kadar bir kazanç sağlamaktadır.

Bu rakamların aşağılara düşmemesi aksine daha fazla yükselmesi için sürekli olarak paylaşım içeriği düzenlemesi yapılmalıdır. Doğru zamanlarda doğru konuya sahip içerikler hesaplar üzerinden kullanıcılara sunulmalıdır. Ancak bu şekilde hesaplar aktif kalabilirken kullanıcılar da takipte kalmak isteyebilir.

Gereksiz paylaşımlar yapmaya başlayan ve pasif durumdaki Instagram hesapları ve İnfluencerlar hızlı bir biçimde takipçi kaybına maruz kalabilmektedir. Bu sebeple İnfluencer ne demek? Kısacası çok çalışmak durumunda olan ve hesabını ayakta tutarak kazanç elde edebilen kişiler diyebiliriz.

Talha Aslan

Merhaba ben Talha Aslan. 10+ Yıllık tecrübeyle Dijital Pazarlama sektöründe hizmetler sunmaktayım. Ayrıca içerik editörlüğü ve yayın düzenlemeleri yaptığım Ax Medya'nın kurucusuyum. Hakkımda daha fazla bilgi almak ve bana ulaşmak için kişisel web sitemi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir