AXMEDYA

BLOG

Instagram Destek

Instagram Önbelleği Nasıl Temizlenir?

Instagram Önbelleği Nasıl Temizlenir ve neden temizlik yapılması gerektiği sıkça merak edilmektedir. Instagram son dönemlerin en çok tercih edilen ve en popüler sosyal medya uygulamalarından biridir. Ancak dönem dönem önbelleğin dolmasından dolayı, uygulamada bazı problemler yaşanabilmektedir.

Cihazların donmasına ve yavaşlamasına neden olan önbellek dolması problemi, kolaylıkla çözülebilir. Instagram önbelleği temizleme işlemi sayesinde, cihazınızı büyük oradan rahatlatabilirsiniz. Instagram önbelleği nasıl temizlenir ve tüm detayları için yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

Instagram Önbelleği Nasıl Temizlerim?

Instagram önbelleği nasıl temizlerim sorusu, telefonunda sorun yaşayanları yakından ilgilendirmektedir. Kullandığınız uygulamalar farkında olmasanız da cihazınıza pek çok veriyi kaydeder.

Zaman içerisinde bu veriler, cihazın kapasitesini doldurabilir. Bu durumda ise, cihazınızda çabuk ısınma, uygulamaları verimli kullanamama ve yavaşlama gibi pek çok sorun yaşayabilirsiniz. Bu noktada, Instagram önbellek temizleme işleminden bahsedebiliriz.

Önbelleği kolaylıkla temizleyerek, cihazınızı için çok daha büyük bir kullanım alanı açmış olacaksınız. Instagram önbelleği nasıl temizlenir sorusunu, İphone ve Android cihazlar için ayrı ayrı yanıtlamak gerekir.

Güncellenen algoritmaları sürekli olarak takip ediyor, tamamen politikalara uygun şekilde takipçi gönderimi gerçekleştiriyoruz. Sizlerde Gerçek Takipçi Satın Al sayfamızı ziyaret ederek takipçi sayınızı yükseltebilirsiniz: https://axmedya.com/

İOS Cihazlar İçin Instagram Önbellek Temizleme

İOS cihazlar için Instagram önbellek temizleme sadece birkaç dakikanızı alacak işlemlerden biridir. İOS cihazlarda önbellekten kaynaklı olarak, cihazlarda çok farklı problemler yaşanmaktadır.

İOS cihazınızda yüklü olan Instagram uygulamasının önbelleğini temizleyerek, cihazın belleğini de rahatlatabilirsiniz. İOS cihazlar için Instagram önbellek temizleme işleminde takip edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Cihazınızı açtıktan sonra Instagram’ı bulun.
 • Telefonunuzun ana ekranında bulduğunuz Instagram uygulamasının üzerine uzun basarak, bekleyin.
 • Ekranda çıkacak olan menüden “Uygulamayı Kaldır” seçeneğini tıklayın.
 • İşlemi onayladıktan sonra, uygulamanın cihazdan silinmesini sağlamalısınız.
 • Tekrar “App Store” uygulamasına gelerek, Instagram’ı geri yükleyin.
 • Hesap bilgilerinizi ve şifrenizi kullanarak, Instagram uygulamasına giriş yapın.

Yukarıda sıralamış olduğumuz işlemleri yaptıktan sonra, uygulamanın kaydetmiş olduğu verileri cihazınızdan kolaylıkla silmiş olacaksınız. Uygulamayı ekran üzerinden tamamen silip geri yüklemeniz, Instagram önbelleği temizleme işlemi için yeterli olacaktır.

Instagram Önbellek Temizleme Android

Instagram önbellek temizleme Android cihazlar için daha farklıdır. İOS cihazlarda, uygulamaya göre bir önbellek temizleme seçeneği yer almamaktadır. Ancak Android cihazlarda, hangi uygulamanın önbelleği temizlemek istiyorsanız, başarılı bir şekilde işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram önbelleği nasıl temizlenir ve Android cihazlar için işlem sıralaması şu şekilde listelenebilir:

 • Android cihazınızda yer alan “Uygulamalar” kısmına gelin.
 • Listede yer alan Instagram uygulamasını bularak, üzerine dokunun.
 • Karşınıza çıkacak olan “depolama ve önbellek” seçeneğini tercih edin.
 • “Önbelleği Temizle” seçeneğine dokunarak, Instagram önbellek temizleme işlemini hemen başlatabilirsiniz.
 • Instagram uygulamasının dosya boyutuna göre, önbellek temizleme işlemi farklı sürelerde tamamlanabilir.
 • Temizleme işleminin bitmesi ile birlikte tekrar Instagram uygulamasına bilgilerinizi kullanarak, giriş yapabilirsiniz.

Yukarıdaki işlemleri sırası ile yaparak, Instagram önbellek temizleme işlemini tamamlayabilirsiniz. Ancak Android cihazınızın modeline göre, işlemlerde sıralanan başlıklar farklılık gösterebilir.

Instagramda Önbelleği Temizlenirse Ne Olur?

Instagramda önbelleği temizlenirse ne olur ve avantajları ile ilgili detayları inceleyebilirsiniz. Kullandığınız telefonun hafızası ne kadar büyük olursa olsun, kullanım süresi içerisnde kısıtlanabilir.

Daha az hafızaya sahip olan telefonlarda ise, kullanılan uygulamaların kaydettiği veriler, çok büyük yer kaplayabilir. Kullandığınız Instagram uygulamasında yaptığınız her işlem, veri olarak cihaza kayıt edilmektedir.

Uygulamayı daha rahat kullanabilmeniz için, önbelleğe kaydedilen veriler zaman içerisinde cihazın hafızasını kısıtlar. Bunun için dönem dönem önbellek temizliği yapılmasında yarar vardır.

Depolama alanını genişletmek için, Instagram önbelleği temizleme yapabilirsiniz. Yapacağınız temizlik işlemi sonrasında, depolama alanınızda açılan alan sayesinde cihazınız da rahatlayacaktır. Daha hızlı bir çalışma performansı göstereceği gibi, ısınma veya donma gibi problemler ile de karşı karşıya kalmazsınız.

Instagram Önbelleği Silinirse Ne Olur?

Instagram önbelleği silinirse ne olur ve hangi verilerin silindiği önemli bir konudur. Instagram önbelleği temizleme işlemi aslında uygulama içerisindeki verileri silmez.

Sadece uygulama ile birlikte, cihaza kaydedilen verilerin temizlenmesini sağlar. Yapacağınız önbellek temizleme işlemi ile birlikte profiliniz, uygulama içerisindeki mesajlarınız veya paylaşımlarınız kesinlikle silinmemektedir.

Bu tür veriler sadece, Instagram uygulamasının kendi sunucu içerisinde saklanan verilerdir. Bunun için uygulamayı dilediğiniz zaman kullanmaya devam edebilir ve bilgilerinize ve paylaşımlarınıza ulaşabilirsiniz. Cihaza kaydedilen veriler, uygulamaya ulaşmak için gerekli olan bilgilerdir.

Talha Aslan

Merhaba ben Talha Aslan. 10+ Yıllık tecrübeyle Dijital Pazarlama sektöründe hizmetler sunmaktayım. Ayrıca içerik editörlüğü ve yayın düzenlemeleri yaptığım Ax Medya'nın kurucusuyum. Hakkımda daha fazla bilgi almak ve bana ulaşmak için kişisel web sitemi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir