AXMEDYA

BLOG

Google Destek

Stoksuz E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Stoksuz E-Ticaret Nasıl Yapılır sorusunacevaben bu satış türünde alıcı ve satıcı ile birlikte tedarikçi tarafları bulunur. Stoksuz satış yapan satıcının taraflar arasında aracı rolünde olduğunu ve stok sayısını tutmayıp aynı şekilde depolamayıp ürünleri direkt olarak satışa sunduğunu söylemek mümkündür.

Bunun adına dropshipping denir. Dropshipping firmaları müşterinin oluşturmuş olduğu siparişi ilgili tedarikçiye gönderir ve bu tedarikçi de ürünü müşteriye iletir. Bu şekilde stok yapmadan ürünler satışa sunulmuş olur.

Stoksuz e-ticaret  nasıl yapılır sorusuna cevaben dropshipping firmalarına yönelmek ve bu firmalara ek olarak bir tedarikçi ile anlaşmak gerekir.

İsteğe bağlı olarak bu işlerde daha sağlam adımlar atmak için stoksuz e-ticaret eğitimi almak gerekebilir.

Günümüzde son zamanlarda internetten alışveriş yapmak başta olmak üzere pek çok dijital mecrada ticaret yapabilme imkanı geliştiği görüldü. Her geçen gün genişleyen ve yenilenen e-ticaret yolculuğu tüketiciler için büyük bir alışkanlık haline dönüştüğü çok yerinde bir tespittir.  Pek çok girişimci bu tüketici alışkanlığını stoksuz e-ticaret siteleri ile birleştirerek büyük başarılara imza atmaktadır.

Dropshipping olarak bilinen stoksuz e-ticaret girişimleri  internet üzerinden satış yapmak isteyenler arasında yaygınlaşan yeni bir iş modelidir.

Stoksuz E-Ticaret Yapılır Mı?

Stoksuz e-ticaret yapılır mı sorusuna cevap olarak evet yanıtını vermek mümkündür. Stoksuz e-ticaret yapacak kişilerin ilk önceliği şirket kurup bu şirketi destekleyecek bir tedarikçi bulmaktır.

Stoksuz ticaret yapmak için şirket kurulması gerekir. İlk öncelik bu şirkete uygun ürün ve hedef kitleyi belirlemek ve üzerine plan yapmak gerekir.

Stoklamadan ürün satma anlamına gelen dropshipping, stok masrafı, kargo şirketleri ile anlaşıp kargolama zahmeti çekme, ürünleri stoklamak için depo oluşturma gibi durumları önler. Daha hızlı pratik ve etkili kazanç sağlama yöntemi olarak bilinir. Doğru ürünleri tedarikçiler vasıtasıyla pazar yerlerinden seçerek hızlı şekilde gelir elde etme amacı taşır.

Bununla birlikte satıcılar kendi şirketini denemek istediği zaman dropshipping hizmetinden yararlanmasında büyük avantaj vardır. Şirkete hızlı şekilde gelir kazandıran ve çok fazla zahmete girmeden şirketin büyümesine yardımcı olan bu hizmet pek çok girişim tarafından onaylanır ve tercih edilir.

 E-ticaret satışının getirmiş olduğu depolama lojistik aşamalar ve benzeri süreçlerden sıyrılmak için en ideal satış hizmeti olan dropshipping yani stoksuz e-ticaret hizmeti en ideal satış modellerinden biridir.

Tedarikçi kargo yönetimi başta olmak üzere ürün gönderimi envanter yönetimi gibi pek çok iştah sorumlu olduğu için şirket sahibi daha rahat şekilde şirketine odaklanabilir.

Tedarikçi deposunda var olan bütün ürünleri alıcıya ulaştırmak başta olmak üzere satıcının ürünlerden memnun kalması ve ürünleri doğru şekilde sunması gibi pek çok konuda sorumluluk sahibidir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır tedarikçi deposunda var olan ürünleri alıcıya ulaştırır fakat alıcının ürün ile alakalı bütün sorunları satıcı tarafından giderilmek zorundadır. Yani satıcı alıcının tedarikçiden almış olduğu ürünleri herhangi bir aksaklık dolayısıyla memnun kalmadığı durumları incelemek, araştırmak ve sorunu ortadan kaldırmak zorundadır.

Konuya ek olarak her satış sonrasında tedarikçi ve satıcı arasında yapılan anlaşma ne ise elde edilen gelir iki taraf arasında eşit şekilde paylaştırılır. Bu şekilde anlaşma sağlanmış olur. Her iki tarafta kendi üzerine düşen sorumluluğu alıp şirketi genişletmek adına çalışma yapmış olur.

SEO Uyumlu ve profesyonel web sitesi hizmeti mi arıyorsunuz? Sizlerde Web Tasarım Paketleri sayfamızı ziyaret ederek işletmenizi yansıtacak en uygun paketi alabilirsiniz: https://axmedya.com/web-tasarim-paketleri/

Dropshipping Mantığı Nedir?

Dropshipping mantığı nedir sorusuna yanıt olarak stoksuz e-ticaret olarak tanımlanabilir. Stoksuz e-ticaret modelinde satış onaylandıktan sonra ürünleri online şekilde tedarikçiden sipariş ederek ilgili yerlere göndermek ve bu işten belli bir miktar para kazanmak ve şirketi bu şekilde genişletmek mümkün hale gelir.

Mantığa genel olarak bakıldığında şirket herhangi bir ürünü kendi bünyesinde barındırmadan direkt tedarikçiden alarak müşteriye iletmesi anlamı taşır.

Dropshipping Vergi Var Mı?

Dropshipping vergi var mı sorusuna yanıt olarak evet cevabını vermek mümkündür. Stoksuz satış yapmak için 2 çeşit vergi ödeme durumu vardır. Bunlar gelir vergisi ve satış vergisi olmak üzere ikiye ayrılır. Bir miktar para kazanılan işte dropshipping yaparak kazanılan bütün paraya vergi ödemek gerekir. Stoksuz satış yaparken ise sadece kar elde edildiği zaman vergi ödeme durumu söz konusudur.

 

Talha Aslan

Merhaba ben Talha Aslan. 10+ Yıllık tecrübeyle Dijital Pazarlama sektöründe hizmetler sunmaktayım. Ayrıca içerik editörlüğü ve yayın düzenlemeleri yaptığım Ax Medya'nın kurucusuyum. Hakkımda daha fazla bilgi almak ve bana ulaşmak için kişisel web sitemi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir