AXMEDYA

BLOG

YouTube Destek

Youtube Arama Geçmişinde Aramadığım Kişiler Çıkıyor

Youtube arama geçmişinde aramadığım kişiler çıkıyor sorunu ile karşılaşan kullanıcılar nasıl bir yol izlemeleri gerektiği ile ilgili endişelenebilir. Yaşanılan sorun karşısında tercih edilebilecek çeşitli yöntemler bulunur. Sırasıyla doğru adımları uygulayarak hesabın güvenliğini sağlayabilir ve arama geçmişini düzeltebilirsiniz.

Youtube Arama Geçmişinde Neden Aranmayan Kişiler Çıkar?

Youtube kullanıcıları izledikleri ve arattıkları videolara daha sonradan ulaşabilir. Arama geçmişi sayesinde arattıkları başlıklara ve isimlere erişilebilir. Aramalar gibi aynı zamanda izlenen videolarda geçmiş üzerinden görülebilir. Kişisel olarak kullanılan Youtube hesaplarında bazen farklı arama geçmişleri ile karşılaşmak mümkün olabilir.

Kullanıcılar için gerekli güvenlik önlemlerini alan platformlar arasında yer alsa da Youtube kullanıcıları farklı tehlikeler ile karşılaşabilir. Yaşanılan şikayet başka bir cihaz ya da tarayıcısında Youtube hesabınıza erişildiği anlamına gelebilir. Sadece farklı bir cihazda açıldığı değil üçüncü taraf yazılımlar tarafından da etkilendiği düşünülebilir.

Bazı tarayıcı uzantıları ya da virüsler de Youtube hesaplarının etkilenmesine yol açabilir. Kullanıcılar yaşadıkları durum karşısında sakin bir şekilde sorunu çözmeye odaklanmalıdır. Farklı bir cihazda açık bırakılan hesaplar kullanılmaya devam ediliyor olabilir ya da kötü niyetli bir yazılımın cihazda yer aldığı düşünülebilir.

Youtube Arama Geçmişinde Aramadığım Kişiler Çıkıyor, Ne Yapmalıyım?

Youtube arama geçmişi hatası ile karşılaşan kullanıcılar, farklı yöntemlere başvurabilir. Özellikle mobil cihazların daha yaygın şekilde kullanılmaya başlanılması çeşitli uygulamaların birlikte ve ortak şekilde kullanılmaya başlamasına yol açmıştır. Hesapları ve uygulamaları bağlamak, verilen izinler ve ziyaret edilen siteler gibi birçok karmaşık işlem için tek bir cihaz ya da hesap kullanılması yeterlidir.

Kullanıcılar, tüm işlemleri aynı cihaz ya da hesap üzerinden yaparak bazen karşılaşacağı sorunları kendisi hazırlayabilir. Yaşanılan sorun karşısında ilk olarak tercih edilebilecek yöntemler şu şekildedir;

  1. Youtube’a bağlı uygulamaların kaldırılması,
  2. Google hesabının açık olduğu cihazın önbelleğinin ve çerezlerinin silinmesi,
  3. Diğer yöntemlerin işe yaramadığı durumlarda cihazda bulunan yazılım ya da VPN gibi uygulamalardan kaynaklanıp kaynaklanmadığı kontrol edilmelidir.

Cihazda yer alan bir yazılım ya da VPN uygulamalarından kaynaklanan sorun Youtube aram geçmişini etkiliyorsa cihazın fabrika ayarlarına döndürülmesi gerekir. Youtube arama geçmişinde aramadığım kişiler çıkıyor sorununa yol açan bir virüs ya da yazılım olması durumunda cihazın sıfırlanması en etkili sonuçları verir.

Youtube Hesap Şifresini Değiştirme

Youtube aram geçmişinde farklı arama sonuçları yer alması durumunda farklı bir cihazda ya da tarayıcıda oturum açıldığı düşünülebilir. Virüs ve uzantılar da benzer etkilere sahip olsa da farklı bir yerde daha oturum açılmış olması daha yüksek bir ihtimaldir. İlk olarak güvenlik tedbirleri alarak farklı bir yerde açılan oturumlar için önlem oluşturulabilir. Sorunun çözülmemesi durumunda virüs ve tarayıcı uzantıları hakkında çözüm yolları aranabilir.

Google hesabının tüm oturumlardan kapatıldığından emin olarak işlemlere başlanabilir. Hesabın şifresinin güçlü olduğundan emin olunması gerekir. Yeni bir şifre ile iyi bir önlem alınabilir. Youtube aramada yanlış kişilerin gösterilmesi durumunda hesabın güvenliğini sağlamak için izlenecek adımlar;

  1. Google hesabınızı açın,
  2. Güvenlik bölümünün alt kısmından Google’da oturum açma seçeneğini seçin,
  3. Şifre seçeneğine tıklayın,
  4. Tekrar oturum açın,
  5. Yeni şifre oluşturun ve Şifre Değiştir seçeneğine tıklayın.

Şifre değişikliği sayesinde farklı bir tarayıcı ya da cihazda açık olan hesaplardan çıkış yapılması sağlanabilir. Güçlü ve yeni şifre farklı bir kullanıcı tarafından Youtube hesabının kullanılmasını engelleyebilir. Yaşanılan soruna sebep olan durum farklı bir yerden hesaba erişim sağlanması ise şifre değişikliği ve hesapların kapatılması oldukça faydalı sonuçlar verir.

Youtube Hesap Güvenliği İçin 2 Adımlı Doğrulama

Hesap güvenliğini sağlamak için 2 adımlı doğrulama açılabilir. Google hesabı üzerinden Güvenlik ayarları yapılabilir. 2 Adımlı Doğrulama için onay verildikten sonra ekranda yer alan adımlar takip edilebilir. Hesabın çalınması gibi durumlara karşı e-posta adresi ve telefon numarası sayesinde önlem alınabilir.

Sunulan seçenekleri değerlendirdikten sonra arama Youtube arama geçmişinde olmayan kişileri görmek sorunu devam edebilir. Tüm adımlardan sonra arama geçmişini temizleyerek sorundan kurtulmak mümkündür. Arama geçmişini yönet üzerinden aram geçmişini silmek mümkündür. Çözüm yolları herhangi bir sonuç vermezse Youtube’un kendisinden destek alınabilir.

Talha Aslan

Merhaba ben Talha Aslan. 10+ Yıllık tecrübeyle Dijital Pazarlama sektöründe hizmetler sunmaktayım. Ayrıca içerik editörlüğü ve yayın düzenlemeleri yaptığım Ax Medya'nın kurucusuyum. Hakkımda daha fazla bilgi almak ve bana ulaşmak için kişisel web sitemi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir