AXMEDYA

BLOG

YouTube Destek

Youtube’da Trendlere Girmek için Ne Yapmam Gerekiyor?

Youtube’da Trendlere Girmek için Ne Yapmam Gerekiyor sorusunu soranlardansanız cevabını kısaca verelim.

YouTube Türkiye trend listesi arasındaki yerinizi alarak milyonlarca kişi tarafından fark edilmek mi istiyorsunuz?

Bunu yapabilmek için yerine getirmeniz gereken birtakım durumlar mevcut. Hepsini eksiksiz bir biçimde sağlayarak YouTube trend listesi kısmında sizlerde fark edilir olabilirsiniz. Neler yapılması gerekli, hangi şartları taşımalısınız tek tek maddeler halinde bahsedelim.

Trendler sekmesi sayesinde; kullanıcılar, YouTube’da ve dünyada olan biten her şeyden haberdar olabiliyor.

Bu trendler bölümünün amacı ise; izleyicilere ilginç ve kısa videoları gösterebilmektir. Trendler bölümünde yer alan video içeri çeşitli konulardan oluşabilir. Örneklemek gerekirse; ünlü bir şarkıcının yeni şarkısı olurken bazen de bir filmin kısa fragmanı şeklinde olabilir. Bazen de viral olmuş alakasız bir çekim, sizleri şaşırtacak konusu ile trendlerdeki yerini alabilir.

Trendler sekmesi, üzerinden bir ülke içindeki tüm insanlar aynı videoyu görebilir. Bu liste kişiselleştirilmemiş bir halde yayınlanır.

Ülkelere göre farklı düzenlemeye sahip olan trendler, 15 dakikalık aralıklarla güncellemeye tabi tutulur. Güncelleme sonrası listedeki videoların yeri değişebilir ya da aynı konumda kalabilir.

Bir YouTube videosunun trendler sekmesinde bulunup bulunmayacağını belirleyen etmen nedir?

Gün boyu sayısız video Youtube üzerinde yayına alınırken içlerinden bazıları trendlerde kendine yer bulabilmektedir. Trendler bazı özellikleri üzerinde taşıyan videoları gösterir.

Güncellenen algoritmaları sürekli olarak takip ediyor, tamamen politikalara uygun şekilde abone gönderimi gerçekleştiriyoruz. Sizlerde YouTube Abone Satın Al sayfamızı ziyaret ederek abone sayınızı yükseltebilirsiniz: https://axmedya.com/youtube-abone-satin-al/

YouTube’da Trendler sekmesinde yer almak için gerekenler;

 • YouTube trend sıralamasında bulunmak için en başta kalabalık bir izleyici sayısına sahip olmak şarttır.
 • Yine içerikleriniz izleyiciyi yanıltan, tıklama hilesi içermeyen ve sansasyonlu içeriklerden oluşmamalıdır.
 • YouTube ve dünya çapında oluşan durumları içine alan türden olmalı.
 • Değişik içerik üreticileri sunmakta olan.
 • Kişilerin şaşırmasına neden olan ve yeni konuları içine alan olmalı.
 • Youtube Trendler nasıl Belirleniyor sorusunun cevaplarını yukarıdaki maddeler biçiminde verebiliriz.  Ancak Youtube sadece bunlarla sınırlı kalmayan birtakım noktalara da dikkat etmektedir.
 • Video görüntülenme sayısı
 • Videoya ait görüntülenme alma hızlı (Bu sıcaklık gibi örneklendirilebilir.)
 • Yine YouTube dış kaynaklarda olmak üzere görüntülenmelerin hangi noktadan yapılmakta olduğu.
 • Video içeriğinin yayına alınma tarihinin ne olduğu.
 • İçek videosunun aynı kanal üzerindeki son yüklenen videoya kıyasla izlenme performansının ne olduğu

YouTube’da neler olup bittiğini gösteren videolardan, kullanıcıların ilgisini çekecek olan trendler listesi oluştururken tüm bu maddelere dikkat edilmektedir.

Bir günde çok izlenmiş olan bir video trendlerde 1. Sıraya oturmayabilir. Yine fazla izlenen videolar, az izlenenlerin altında yer alabilir.

Dikkatli seçimler yapılarak oluşturulmakta olan trend ler listesi, filtrelerden geçerek izleyicilerin beğenisine sunulmaktadır. Hiçbir biçimde küfür, aşağılayıcı içerik, +18 içerikler ve şiddete dayalı video paylaşımları bu trendler listesinde yer bulamaz.

 YouTube, trendler listesini oluştururken video sahiplerinden hiçbir biçimde ödeme kabul etmez. Hiçbir içerik sahibine ayrıcalıklı hizmet sunmaz. Seçilen video listesi esnasında YouTube reklamlarından gelen izlenmeler kabul edilmez.

Trend videoların gizlilik ayarları

Videolar, Trendler kısmındaki ayarlarda “gizlilik sekmesi: herkese açık “seçilmişse gösterilir. Kısıtlı mod ayarı tercih edilirse; trendlerde bazı videolar gizlenebilir.

Youtube trendlere Nasıl bakılır ya da Youtube trendlere Nasıl Girilir bilmek isteyenler için kısaca tarif edelim.

YouTube video trendlere nasıl girilir?

Youtube’da trendlere giren videoları izlemek için en başta trendler kısmına giriş yapılması gerekmektedir.

Youtube ana ekranına giriş yaptıktan hemen sonra sol üstte “trendler” sekmesini bulabilirsiniz. Bu butona tıklayarak kolay bir şekilde o güne ait trend videolar listesine ulaşabilirsiniz.

Dilediğiniz videoyu seçerek izleme şansınsa kolayca ulaşabilirsiniz.

Talha Aslan

Merhaba ben Talha Aslan. 10+ Yıllık tecrübeyle Dijital Pazarlama sektöründe hizmetler sunmaktayım. Ayrıca içerik editörlüğü ve yayın düzenlemeleri yaptığım Ax Medya'nın kurucusuyum. Hakkımda daha fazla bilgi almak ve bana ulaşmak için kişisel web sitemi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir