AXMEDYA

BLOG

Instagram Destek

İnstagram Video Kalitesi Nasıl Olmalıdır? İdeal Çözünürlük Nedir?

Günümüzün en önemli sosyal medya uygulamaları içinde ilk sıralarda yer alan İnstagram hakkında instagram video kalitesi nasıl olmalıdır, ideal çözünürlük nedir gibi sorular yöneltilir. Teknolojinin gelişmesi hayatın dijitalleşmeye doğru adım atması konusunda önemli bir hız kazanmasını sağlamıştır. İnsanlar zamanlarının büyük bir çoğunluğunu mobil cihazlar ile geçirmelerinin yanında çoğu işlerini de internetten gerçekleştirebilir hale gelmişlerdir.

Bu anlamda sosyal medya uygulamalarının da insan hayatındaki yeri büyüktür. Gelir elde edilmesinde dahi İnstagram uygulaması kişiler açısından oldukça ön plana çıkmıştır. Fotoğraf, video, hikâye yüklemek, beğeni almak, takipçi kazanmak gibi pek çok durum önem kazanmıştır. Bu anlamda yüklenen video ve fotoğrafların kaliteli olması da etkileşimleri etkileyen bir unsurdur.

İnstagram Hikâye Paylaşımında İdeal Ölçüler

İnstagram hikâye boyutları 1080 x 1920 px ölçülerinde kullanılır ve hikâye oranları 9:16şeklinde olmalıdır. Bunlarla birlikte hikâyelere eklenebilecek video ve fotoğrafların azami dosya boyutu 4GB şeklinde belirlenmiştir.

İnstagram hikâyeler de çağımızda bir hayli popüler ve pek çok kullanıcı tarafından yoğun bir biçimde kullanılan bu paylaşımlar, doğru hedeflemeler yapıldığı zaman etkileşim oldukça fazla gerçekleşir. İnstagram hikâye videolar için kullanılmasıgereken özellikler arasında video formatları MP4 ya da MOV şeklinde olmalıdır. En fazla olan video uzunluğu 15 – 30 saniye, en fazla saniye başına kare 30 fps en düşük çözünürlük ise 720p olmalıdır.

Güncellenen algoritmaları sürekli olarak takip ediyor, tamamen politikalara uygun şekilde takipçi gönderimi gerçekleştiriyoruz. Sizlerde Takipçi Satın Al sayfamızı ziyaret ederek takipçi sayınızı yükseltebilirsiniz: https://axmedya.com/

Yatay Formatta İnstagram Video Koyarken İdeal Oranlar

İnstagram videolarda yatay format, görsellerde olduğu gibi benzer olarak daha küçük görünecektir. Özellikle de bir ürün tanıtımı gerçekleştirilirken kare video formatını kullanmak idealdir. Bu sayede ürünlerin çok daha iyi ve büyük görüntülenmesi sağlanır. Kare video formatı için ise dikkat edilmesi gereken noktalar ise video ölçüleri en düşük 600 x 600 piksel, tavsiye edilen görsel oranı 1:1 şeklindedir.

Dosya büyüklüğü, video uzunluğu, fps ve metin ayrıntıları da verilen formatlar ile aynıdır. İnstagram videolarda dikey formatlı video içerikleri de kullanılabilir. Mobil cihazların dikey formatta bir kullanım sunması, video içeriklerde de dikey formatlara bir geçiş yapılmasını sağlar. Bu sebeple de videolar dikey video formatında da kullanılabilir.

Dikey Video Paylaşımı İçin Gereken Nitelikler

Dikey videolar için özellikler olarak video ölçüleri en düşük 600 x 750 piksel, tavsiye edilen görsel oranı ise 4:5 düzeylerindedir. Yatay formatta çektiğiniz veya hazırladığınız görseller için bu dosya ölçülerini kullanabilirsiniz. Yatay görsel ölçüleri 1200 x 628 piksel, tavsiye edilen görsel oranı 1.9:1, görsel formatları, JPG ya da PNG en fazla dosya boyutu 30 MB olarak sıralanabilir.

Görsel altına yazılması planlanan açıklama metninin uzunluğu ise 2200 karakterdir. Ancak tavsiye edilen oran 125 şeklindedir. İnstagram video reklam tanıtımları son dönemlerde bir hayli popüler olmaya başladığı ve video içeriklerin geri dönüşüm ve etkileşim düzeylerinin görsel içerikler ile karşılaştırıldığında daha yüksek olması sebebiyle kişiler kendi kampanyalarını da bu sürece dâhil edebilirler.

Reklam Tanıtımlarında Kullanılan Oranlar

İnstagram video reklam tanıtım içeriklerinde de bazı fonksiyonları ve kriterlerin karşılanması gerekir. Görsellerde olduğu gibi İnstagram videoda yatay görüntü formatı tercih edilebilir. Bu format için video ölçüleri en az 600×315 piksel, tavsiye edilen görsel oranı ise 1.9:1 olarak belirlenmiştir. İnstagram’a video, gönderi, profil fotoğrafı ya da hikaye koyulduğu zaman bu işlemlerin kaliteli bir şekilde gerçekleşebilmesi için ideal çözünürlük aralıkları bulunur.

İnstagram video ve görsel reklam tanıtım ölçülerini de iyi bir biçimde öğrenmek, bu mecra üstünde reklam kampanyaları hazırlarken işlerin kolaylaşmasını sağlar. İnstagram video ve görsel reklam tanıtımlarında kullanılacak olan bu içeriklerin sahip olması gereken birtakım özellikleri bulunur.

Video İçeriklerini Etkileyen Kriterler

Dosya boyutu, çözünürlük, dosya türü gibi çeşitlikriterlereuygun olarak görsel ve video içerikleri planlanır. İnstagram’ın en aktif kullanılacak olan özelliklerinden bir tanesi olan hikâyelerin de paylaşımını yapabilmek için hikâye boyutlarına uyulması gerekir. İnstagram profili için kullanılması istenen profil fotoğrafı kare olmalıdır. İnstagram profil fotoğrafı boyutu 110 x 110 px olmalıdır. Bunun yanında profilfotoğrafı 1:1 kuralına da uygun bir şekilde ayarlanmalıdır.

İnstagram’da yapılan paylaşımlarda gönderi boyutları kare, dikey veya yatay şekillerde olabilir. Fakat pek çok marka gönderilerinin daha etkileyici gözükmesini sağlamak amacıyla kare fotoğraf boyutlarını tercih eder. İnstagram gönderi ölçüleri 1080 x 1080 olarak kullanılabilir.

Kare Biçimde Fotoğraf Paylaşımı

Verilen ölçüler kare fotoğraf paylaşmak isteyen kişilerin kullanacağı gönderi boyutudur. Arzu edilmesi halinde bu piksellerin üstünde 1200 x 1200 px olarak da gönderi boyutları oluşturulabilir. İnstagram’da yatay fotoğraf paylaşılması istendiği zaman yatay ölçüler 1080 x 566 px olmalıdır. Ancak İnstagram’da paylaşılacak olan dikey gönderilerin boyutlarının 1080 x1250 px ölçülerinde olması önemlidir.

İnstagram Hikâyelerinin Bulanık Gösterilmesi Sorunu

Hikâyede kullanılan fotoğraf, aynı zamanda internet bağlantısı yavaş olduğunda ya da geciktiği zaman bulanık bir şekilde görünmesine nede olabilir. Bu durumu düzeltmenin en basit yolu kuvvetli bir wifi bağlantısı ya da bir mobil veri kullanılmasıdır. İnstagram’da mobil veri kullanımı ayarlanabilir ve bu kullanımı minimumda tutan bir düzenlemeler uygulanabilir. Bu seçenek de hikâyelerin niteliğini düşürebilen faktörler arasında yer alır. Uygulamanın güncel olup olmadığı da kontrol edilmelidir.

Talha Aslan

Merhaba ben Talha Aslan. 10+ Yıllık tecrübeyle Dijital Pazarlama sektöründe hizmetler sunmaktayım. Ayrıca içerik editörlüğü ve yayın düzenlemeleri yaptığım Ax Medya'nın kurucusuyum. Hakkımda daha fazla bilgi almak ve bana ulaşmak için kişisel web sitemi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir