AXMEDYA

BLOG

Instagram Destek

Güncel Instagram Fotoğraf Hileleri 2022, Doğru Açılar

Günümüzde sosyal medya uygulamaları denildiği zaman ilk akla gelenlerden biri olan İnstagram’da görsellik ön planda olduğu için kişiler güncel İnstagram fotoğraf hileleri 2022 konusunu araştırmaya başlarlar. İnstagram her geçen kendisini geliştirdiği için pek çok güncellemeye yer vermiştir. Özellikle insanlar fotoğraf çekildikleri zaman beğendikleri fotoğrafları gönderi şeklinde İnstagram hesaplarına yüklerler.

Bu anlamda fotoğrafların göze hitap etmesi, kaliteli olması, renk uyumları gibi pek çok özellikler hesaba katılır. Ayrıca fotoğrafı daha da başarılı bir hale getirmek için çeşitli efektler ve fotoğraf düzenleme programlarından da destek alınması önemlidir. Görsellik üzerine kurulu bir fonksiyona sahip olması nedeniyle çekilen fotoğrafların İnstagram’da paylaşılması için birtakım hilelerden yararlanmak daha etkileyici bir görüntü sunar.

Fotoğraf Çekiminde Odak Noktası

Fotoğraf kompozisyonunu hızlı bir biçimde iyileştirilmesini sağlamak amacıyla kamera kılavuz çizgileri kullanılmalıdır. Hedef ise bir dikey ve yatay çizginin kesişme noktasına yerleştirilmelidir. Üçler kuralı olarak tanınan bu teknik, ressamlar ve fotoğrafçılar arasında oldukça popülerdir. Izgara hatlarının açılmasına izin vermek kişilerin fotoğrafa baktıkları zaman dikkatini çekecek hafif bir dengesizlik sağlar.

Bir çerçevede birden fazla nesnenin bulunduğu kalabalık bir arka plan çekiminizin odak noktasını etkiler ve hedef kitlenin karmaşık bir yapı olarak algılamasına neden olabilir. Çekilen her fotoğrafta tek bir nesneye odaklanılmalı ve dikkat dağıtan şeylerin kırpılması ya da shoplanacak temiz bir arka plan bulunması sağlanabilir.

Güncellenen algoritmaları sürekli olarak takip ediyor, tamamen politikalara uygun şekilde takipçi gönderimi gerçekleştiriyoruz. Sizlerde Takipçi Satın Al sayfamızı ziyaret ederek takipçi sayınızı yükseltebilirsiniz: https://axmedya.com/

Doğal Işıktan Faydalanmanın Fotoğraf Üzerine Etkisi

Tüm kameralar doğal ışıktan hoşlanırlar. Merceklerinin direkt şekilde güneşe yöneltilmesi kusursuz görüntünün ortaya çıkmasına engel olur. Çünkü ışık, güçlü bir fotoğrafın esas bileşenidir. Bu nedenle doğal ışıktan faydalanılması fotoğraf kalitesi bakımından kayda değer bir fark yaratır. Daha canlı renklerin oluşturulmasında, daha belirgin bir çerçeve çizilmesinde oldukça etkilidir.

Flaş kullanımı ortama aşırı parlaklık yansıtabileceği için fotoğraflanan nesneyi bütünüyle yok edebilir ve fotoğrafı sıradanlaştırabilir. Bu sebeple, fotoğraf çekimi sabahın erken saatlerinde ya da gün batımından hemen önce çekilmesi oldukça mantıklı bir karar olacaktır. Güneş ufuk çizgisinden uzaklaştığından fotoğraflara yansıyan ışıklar çok daha verim alınan bir duruma gelir.

Rötuş Araçları Yardımıyla Fotoğraf Düzenleme

Rötuş araçları fotoğraflara çok daha profesyonel ve kaliteli bir görünüm kazandırabilir. Daha tutarlı bir görünüm yaratmak için İnstagram filtreleri çeşitlerinden de yararlanılması uygundur. 2022 yılında İnstagram’ın tasarladığı filtreler fotoğrafların düzenlenmesinde oldukça etkilidir. Ancak çok fazla efekt kullanmak ya da aşırıya kaçmak izlenimlerin olumsuz yönde algılanmasına sebep olur.

Bunun yanında, üstünde aşırı oynanmış resimler sahte, gerçek dışı ve odak noktasından kaymış gibi bir görüntüye sebebiyet verebilir. Fotoğrafı konu olan obje ya da görüntü, renkli olduğunda daha sade bir arka plan tercih edilmesi, fotoğraflanan öğeyi vurgulamak açısından önem taşır.

Fotoğraf Çekerken Doğru Açıların Yakalanması

 Daha sade, düz bir objenin etkileyici bir algı yaratması amacıyla nesneyi öne çıkarmak için karmaşık ya da renkli bir arka plan kullanılması gerekir. Düzenleme araçları ile çok karanlık bir fotoğrafın aydınlatılmasında herhangi bir sorun yoktur ancak, aşırı pozlanmış bir resmi düzeltebilen herhangi bir araç yoktur.

Kameraların çoğu renklendirme bakımından ihtiyaç duyulan nitelikleri bünyelerinde barındırırlar. Kameraya gelen ışık düzeyini sınırlamak adına pozlama ayarı düşürülebilir. Fotoğrafın çekildiği açılar, insanların konu hakkında fikirlerini bütünüyle değiştirebilir. Fotoğraf odağındaki nesne çevresinde boşluk bırakılması, yakınlaştırma yapılmasından çok daha dikkat çekici olarak algılanabilir. Telefon kamerası görüş alanını daraltmak şeklinde yakınlaştırma yapar.

Doğal Hareketler ile Sanatsal Bir Poz Elde Edilmesi

Yakınlaştırılma yapıldığı zaman, görüntü daha fotoğraf çekilmeden önce kırpılmış olur. Bu durum, fotoğraf üstünde yapılan düzenlemeleri kısıtlayabilir ve tam da bu nedenle fotoğraftaki dikkat çekici detaylar gözden uzaklaşabilir. Bu yüzden zoom yapmak her zaman iyi bir fikir değildir. Bunun yerine, kameranın çekilmesi istenen nesne üzerine odaklanması sağlanmalıdır. Kişi hareket halinde bulunduğu zaman fotoğraf çekmek güçtür.

Ancak genel itibariyle bu tarz fotoğraflar sanatsal bir izlenim verir. Bazı zamanlarda biraz bulanıklık fotoğrafa sanatsal bir dokunuş sağlar. Hareketli resimler çekerken, inanılmaz bir kare yakalamak için birden çok seçenekten yararlanın. Saniyede 10 kat daha fazla fotoğraf çekmek için seri çekim modu kullanmak oldukça etkili bir yöntemdir.

Instagram’da Doğru Açıdan Çekilen Fotoğrafların Paylaşılması

İnsanlar arka planlar ile güçlendirilmiş fotoğrafları oldukça etkileyici bulurlar. Arka planlar ne kadar yaratıcı bir imaj verirse resimler de o kadar başarılı bir görüntü sunar. Doğal ışıktan yararlanılması, etkili bir arka plan tercih edilmesi ve daha enteresan bir çekim yapabilmek amacıyla farklı açılardan çekim yapılması İnstagram’da oldukça fazla beğeni almasını sağlayabilir.

Bunun yanında günümüzde teknolojinin gelişmesi telefonların işlevlerinde de önemli katkılar sağlamıştır. Bazı telefonlar, aydınlatmayı ve odağı optimize edebilecek bir portre moduna sahiptir. Negatif alan, nesnenizin çevresindeki boş alandır. Nesnenin çevresinde negatif alan bırakılması görüntünün istenilen odağına ilgi çeker ve kalabalık bir görüntü yaşanmasını engelleyecektir.

Fotoğraf Çekimi Yaparken Doğru Zamanlar

Mümkün olan her yerde yumuşak doğal ışığın kullanılması fotoğrafların hoş bir görüntü vermesini sağlar. Pencerenin yanında fotoğraf çekmek ve açık hava çekimleri için, gün batımından hemen önce fotoğraf çekimi yapmak en güzel açının yakalanması açısından önemlidir. Bu şekilde kişiler tam olarak istedikleri açılardan fotoğraf çekimi gerçekleştirebilirler.

Talha Aslan

Merhaba ben Talha Aslan. 10+ Yıllık tecrübeyle Dijital Pazarlama sektöründe hizmetler sunmaktayım. Ayrıca içerik editörlüğü ve yayın düzenlemeleri yaptığım Ax Medya'nın kurucusuyum. Hakkımda daha fazla bilgi almak ve bana ulaşmak için kişisel web sitemi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir