Ax Medya
AX MEDYA

BLOG

Instagram Destek

İnstagram’da Nasıl Reklam Çıkılır? Sponsorlu Tanıtım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

İnstagram reklamları takipçi sayınızı arttırmak, yüksek beğeni kazanmak için önemlidir. Reklam vermeniz halinde, çok sayıda kişiye ulaşma imkanınız olur. Bunun için da instagram reklamları kullanmak ilk kriter. Daha çok kişiye ulaşmanın beraberinde, etkileşimi arttırarak hesabınıza yapılan ziyaret sayısını da arttıracaktır.

Peki, instagramda nasıl sponsorlu reklam verilir?

Öncelikle sponsorlu reklam çıkmanın tek yolu, hesabınızın işletme hesabı olmasıdır. Bunun için sunulan seçenekler arasında illa ki mağaza olmak, satış yapmak, işletme olmak gibi bir durum yok. Fenomen adı altında da direkt olarak hesabınızın işletme hesabı olmasını sağlayabilirsiniz.

İnstagram’da Nasıl Reklam Çıkılır?

İnstagram reklamları ile alakalı en çok sorulan sorular arasında yer alıyor. Reklam nasıl verilecek? Sizin için adım adım sorunuzu yanıtlıyoruz. En hızlı ve kolay şekilde reklamınızı vererek, siz de küçük bütçeler ile çok daha fazla tanınır hale gelebilirsiniz.

 1. Reklam postu oluşturun: İlk olarak reklam postunuzu belirleyin. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken instagram reklamlarına uygun post olmasıdır. Telif hakkı olmayacak şekilde reklamınızı yapabilirsiniz. Postunuzu bir video ya da reels, post, story olarak hazırlayabilirsiniz.
 2. Tanıtım Yap Butonu: Reklam vermek için mutlaka o postun paylaşılması gerekiyor. Yani postun reels, story, feed kapsamında paylaşılmış olması şart. Bunlarından birinde paylaşmanız halinde, instagram reklamları kapsamında tanıtım yap butonunu göreceksiniz. Bu buton ile direkt olarak siz reklam sayfasına ulaşacaksınız.
 3. Kitle Belirle: Seçmiş olduğunuz postun ardından reklam yap butonuna tıkladığınızda, hemen reklam aşamasına geleceksiniz. Kitle belirlemeniz gerekiyor. Kitle belirlerken anahtar kelime yazacaksınız. Bu anahtar kelimelerin yazım aşamasında, postunuz ile ilgilenecek olan anahtar kelimeler üzerinden yola çıkmalısınız.
 4. Bölge Seç: Hangi bölgede reklam yapılacak, ne kadar uzaklaşılacak gibi seçenekler olacak. İnstagramda reklam vermek aşamasında burada bölgenizi seçin. Karşınıza çıkan bir harita üzerinden seçim yapmanız sağlanacaktır.
 5. Reklam Tutarı Belirle: Son olarak yapmanız gereken günlük ne kadar bütçe ile reklam verecek olduğunuzdur. Bilmeniz gereken minimum reklam bütçesi için belirlenmiş olan tutarın 10 TL olmasıdır. Ardından gün sayısı seçebilirsiniz. 20 TL’lik 3 günlük bir post reklam verdiğinizde, ödeme 60 TL olacaktır.
Güncellenen algoritmaları sürekli olarak takip ediyor, tamamen politikalara uygun şekilde takipçi gönderimi gerçekleştiriyoruz. Sizlerde Takipçi Satın Al sayfamızı ziyaret ederek takipçi sayınızı yükseltebilirsiniz: https://axmedya.com/

Sponsorlu Tanıtım Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnstagram sponsorlu reklam için mutlaka dikkat etmeniz gerekenler var. Reklamınızın istenen başarıya ulaşması açısından doğru hareket etmeniz önemli. Postun içeriğinden, reklam için belirlemiş olduğunuz anahtar kelime ve paylaşım ağına kadar her şey direkt olarak reklamı etkileyecektir.

 • Doğru post seçimi
 • Reklam kitlesinin doğru belirlenmesi
 • İlgili anahtarların kullanılması
 • Yeterli bütçe
 • Gün sayısının kısa tutulmaması

İnstagram Sponsorlu Reklam İçin Bilmeniz Gerekenler

Reklamı doğru bir şekilde vermenin yanı sıra, reklam için bilmeniz gerekenler de olacak. Öncelikle instagram reklamları endişe duymadan reklam verebileceğiniz bir alan. Belirlemiş olduğunuz fiyatın üstünde bir fiyat alınmaz. Reklamınız tamamen sizin bütçeniz üzerinden oluşturulur ve bütçe üzerinden yayınlanır.

 • Durdurma: Reklamı verdikten sonra dilediğiniz zaman durdurabilirsiniz. Bütçeniz sabit kalır ve ardından yeniden başlatmanız mümkündür.
 • İptal etme: Reklam görüntülenmeleri oldukça ücret yavaşça azalır. Hesabınızdan para parça parça kesilir. Bunun için dilediğiniz zaman iptal etme şansınız da vardır.

Görüntülenme sayısını direkt olarak kontrol edebilirsiniz. Kaç kişi görmüş, kaç kişi reklamdan sizin hesabınıza giriş yapmış, varsa web sitesi linkine tıklamış gibi tüm detaylar en ince ayrıntısına kadar gösterilir. İnstagram reklamı vermek için siz de bu bilgiler ışığında doğru hareket edebilirsiniz.

Talha Aslan

Merhaba ben Talha Aslan. 10+ Yıllık tecrübeyle Dijital Pazarlama sektöründe hizmetler sunmaktayım. Ayrıca içerik editörlüğü ve yayın düzenlemeleri yaptığım Ax Medya'nın kurucusuyum. Hakkımda daha fazla bilgi almak ve bana ulaşmak için kişisel web sitemi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir