AXMEDYA

BLOG

Instagram Destek

Mavi Tik Almak için Gereken Koşullar Nelerdir? Mavi Tik Medya Aracılığıyla Başvurma

Mavi tik, dünya çapında en çok kullanılan sosyal medya platformların başında gelen İnstagram için son derece önemlidir. Mavi tik olan bir hesabınız varsa, diğer kullanıcılar bu mavi tiki görür ve bu mavi tik sayesinde sizin İnstagram topluluğuna faydalı olduğunuzu ve toplulukta tanınmış olduğunuzu ifade eder.

İnstagram hesabınız için mavi tik almak bir süreçtir. Bu süreçte mavi tik alabilmeniz için İnstagram şirketi belirli şart ve kriterler koymuştur. Bu kriterlere sahip olduğunuzda mavi tik alabilirsiniz. Eğer bir kullanıcı adının yanında mavi tik varsa kullanıcının İnstagram tarafından onaylandığını anlayabilirsiniz.

İnstagram Mavi Tik Nedir?

İnstagramda gezerken birçok hesapta kullanıcı adının yanında mavi tik işareti görebilmeniz muhtemeldir. Bu işaret genellikle siyasetçi, eğitimci, influencer, kurumsal markalar gibi tanınmış kişilerin İnstagram hesaplarında görülür. Bu işaret aynı zamanda hesapların güvenilirliğini  ortaya koyar.

İnstagram kullanıcılarına hesabın hem güvenilir hem de gerçek olduğunu gösteren mavi tik işareti, bu özelliği sayesinde taklitçi ve sahte hesaplara itibar edilmemesi konusunda da yardımcı olur. Nitekim ne yazık ki günümüzde İnstagram’da kötü niyetli ve sahtekar hesapların sayısı artmış ve dolandırıcılık faaliyetleri çoğalmıştır. Bu noktada mavi tik; firma, tanınmış kişilerin ve diğer kullanıcıların güvenilir ve gerçek olduğunu ifade eder. Bu sayede mavi tik sahibi olan kullanıcılara takipçileri saygı ve güven duyar.

İnstagram Mavi Tik Alma Şartları

Aktif İnstagram kullanıcısı olan ve İnstagram’ın belirlediği şartları karşılayan her kullanıcı güvenilirliğin simgesi olan mavi tik işaretini almaya hak kazanır. İnstagram, mavi tik işareti alabilmek için gerekli olan şartları İnstagram yardım sayfasında açıklamıştır. Bu açıklamalara göre mavi tik almak istenen İnstagram hesabının şu şartları karşılıyor olması gereklidir;

  • Öncelikle söz konusu İnstagram hesabının bir markaya, ünlü ve tanınmış bir kişiye ait olması ve uygunluk koşullarını yerine getirmesi gereklidir.
  • Söz konusu hesap, tescillenmiş bir kuruluşu, markayı ya da işletmeyi temsil etmelidir.
  • Mavi tik almak isteyen İnstagram kullanıcının birden fazla hesabı var ise, kullanıcılar bu hesaplar arasından sadece bir hesabı için mavi tik işareti alabilir. Ancak yabancı dillerde hesapları varsa bu hesaplar hariçtir. Bu kural Türkçe hesaplar için geçerlidir.
  • Kuşlar, kediler ya da benzeri gibi genel ilgi alanlarına hitap eden ve alanı çok geniş olan hesap isimlerinin mavi tik başvurusu İnstagram tarafından kabul edilmez.
  • Başvuru yapılacak olan İnstagram hesabı, tüm takipçilere açık olmalıdır. Ayrıca söz konusu hesabın biyografisi ve profil fotoğrafı boş olmamalıdır.
  • Mavi tik alınacak olan İnstagram hesabında en az bir tane gönderi paylaşımı yapılmış olmalıdır.
Güncellenen algoritmaları sürekli olarak takip ediyor, tamamen politikalara uygun şekilde takipçi gönderimi gerçekleştiriyoruz. Sizlerde Takipçi Satın Al sayfamızı ziyaret ederek takipçi sayınızı yükseltebilirsiniz: https://axmedya.com/

İnstagram Mavi Tik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mavi tik başvurusu yapmak için İnstagram mobil uygulaması üzerinden gerekli adımları izlemeniz gereklidir. Bunun için de öncelikle hangi hesap için mavi tik başvurusu yapacaksanız o hesaba uygulama üzerinden giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra profile gidin ve sağ üstte yer alan menüyü açın. Karşınıza çıkan menüde yer alan “ Ayarlar” menüsüne tıklayın.

Karşınıza gelen menü ekranında “Hesap” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklayın ve “Doğrulama İste” seçeneğine dokunun. Bu ekranda ad, soyad gibi bilgilerinizi kimlikteki gibi doğru şekilde yazdıktan sonra kimlik ya da ehliyet belgenizin resmini istenildiğini şekilde sisteme yükleyin.

Mavi tik alınacak olan İnstagram hesabı marka ya da kurumlara ait hesap ise o halde istenen belgeler farklı olacaktır. Bu belgeleri başvuru aşamasında yüklemeniz gereklidir. Başvuru yaptıktan sonra başvurunuzun İnstagrma tarafından incelenebilmesi için bekleme süreci vardır. Birkaç hafta içerisinde değerlendirme sonucu size İnstagram tarafından bildirilir.

Mavi tik işareti başvurusu olumsuz sonuçlanmış olan hesaplar için reddedilen başvuru tarihini takiben 30 gün sonra tekrar yeni mavi tik başvurusu yapabilirsiniz.

İnstagram Mavi Tik Alma Taktiği

İnstagram mavi tik başvurusu yapıp başvurunuzun hızlı şekilde onaylanmasını istiyorsanız bazı ipuçlarını kullanarak bu süreci hızlandırmanız mümkündür. Bunun için de başvuru öncesinde hesabınızı istenilen özelliklerle desteklemelisiniz.

1. Öncelikle söz konusu hesapta kalite değeri yüksek içerikler yayınlamalısınız. Takipçilerinize ilgili ve kaliteli içerikler sunmanız, İnstagram’a aynı zamanda topluluğa faydalı olduğunuz izlenimini verecektir.

2. İnstagram kurallarınızı uymanız ve topluluk kurallarına saygı göstermeniz süreci hızlandıran diğer bir taktiktir. Mavi tik başvurusu yapmadan önce bu konuda İnstagram Topluluk Rehberi’ni ziyaret ederek doğru yol izleyebilirsiniz.

3. Ücretli reklam kampanyaları mavi tik başvurularınızın hızlı şekilde onaylanmasını sağlayacak önemli olan bir diğer taktiktir. Ücretli reklam kampanyaları; İnstagram’a sizin hesabınızı ve takipçilerinizi önemsediğinizi ve hesabınızın gerçek olduğunu ifade eder. Aksi takdirde hesabı sahte olan hiçbir kullanıcı ücret ödeyerek reklam kampanyasında yer almayacaktır.

4. Hesabınızda aktif olmanız güvenilirliğinizi ortaya koyar. Bu nedenle de mavi tik başvurunuzun hızlı onaylanması için düzenli ve sık sık paylaştığınız kaliteli içerikler hesabınızın aktif olmasını sağlar. Böylece bir marka olarak hesabınıza değer ve güvenilirlik katmış olursunuz ki; bu aynı zamanda hesabınızın mavi tik işaretine daha fazla yakın olmasını da sağlar.

5. Bir işletmenin var olduğunu gösterebilmek için sadece İnstagram’ a bağlı kalmadan faaliyet göstermelisiniz. Youtube ve Twitter gibi hesaplarınızdan da yaptığınız paylaşımlar markanızın var olduğunu hem takipçilerinize hemde İnstagram’a ispatlar.

Talha Aslan

Merhaba ben Talha Aslan. 10+ Yıllık tecrübeyle Dijital Pazarlama sektöründe hizmetler sunmaktayım. Ayrıca içerik editörlüğü ve yayın düzenlemeleri yaptığım Ax Medya'nın kurucusuyum. Hakkımda daha fazla bilgi almak ve bana ulaşmak için kişisel web sitemi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir