AXMEDYA

BLOG

Facebook Destek

Facebook’ ta Reklam Hesabı Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler? Nasıl Reklam Hesabı Oluşturulur

Son dönemlerde insanların değişen istek ve talepleri ile beklentilerinin değişmesi neticesinde e-ticaret ve dijital pazarlama alanları devasa gelişme göstermiştir. Bu noktada Facebook gibi sosyal medya platformları da ürün ve hizmetlerin reklamının yapılması konusunda önemli bir rol oynar. Dolayısıyla da Facebook üzerinden ürün ve hizmetlerinin reklamlarını yapmak isteyen kişiler için Facebook reklam hesabı, büyük bir merak konusu haline gelmiştir.

Facebook reklam hesabı açacaksanız öncelikle Facebook Business Manager hesabınızın olması gereklidir. Çünkü Facebook reklam hesabı, Business Manager üzerinden açılabilir. Küreselleşen dünya düzeninde artık internetin olduğu hiçbir yerde uzaklık kavramı kalmamıştır. Bu sayede her işletme tüm ürün ve hizmetlerini dünyanın bir ucuna kolaylıkla ulaştırabilir hale gelmiştir.

Teknolojinin gelişmesi ve beraberinde internetin de devasa bir gelişme göstermesi neticesinde internetten reklam alternatifleri de artmaya başlamıştır. Bu noktada günümüzde Facebook Business Manager da reklam sektöründe önemli yerini almayı başarmıştır. Artık Facebook Business Manager sayesinde tek panelden birden çok reklam işlemi yapmanız mümkün hale gelmiştir.

Facebook Reklam Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Facebook üzerinden reklam hesabı oluşturabilmeniz için ilk olarak Facebook Business Manager hesabınıza giriş yapmanız gerekir. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra aşağıdaki adımları izlemelisiniz;

– Hesabınıza giriş yaptıktan sonra sağ üst kısımda gördüğünüz Ayarlar menüsüne gidin.

– Solda yer alan menüden Hesaplar – Reklam Hesapları adımlarını izlemelisiniz.

– “Reklam Hesapları” sayfasına ulaştığınızda “Ekle” butonunu göreceksiniz. Bu butona tıkladıktan sonra “Yeni bir reklam hesabı oluşturun.” İfadesini seçin.

– Seçim yaptıktan sonra karşınıza gelen ekranda sizden reklam hesabı adı, saat dilimi, para birimi ve ödeme yöntemi gibi bilgiler istenecektir. Bu bilgileri doğru şekilde doldurun.

– İstenen bilgileri doldurup onayladıktan sonra karşınıza gelen ekranda hesabın kimin için kullanacağına dair sizden bilgi istenecektir. Eğer reklamları size ait işletmeye yönelik yapacaksanız “Kendi işletmem”, eğer başka bir işletme için reklam yapacaksanız o halde “başka işletme ya da müşteri” seçeneğini tıklamalısınız.

Bu adımları eksiksiz ve doğru şekilde izlediğinizde artık bir Facebook reklam hesabına sahip olursunuz. Ayrıca hesabınızı oluşturduktan sonra kendinize ve hesaptan sorumlu olacak kişilere erişim yetkisi vermeniz şarttır. Eğer bu işlemi yapmazsanız reklam hesabınız, reklam yöneticisinde bulmanız mümkün olmayacaktır.

Açtığınız Facebook reklam hesabınızı sonrada dondurmak isterseniz hesabınızı dondursanız bile reklam hesabınız, işletmeniz bünyesinden kaybolmayacaktır. Reklam hesabınız dondurulmuş olsa bile reklam hesabı sınırınız hesaplanmaya devam eder.

Facebook reklam hesabınızı Business Manager vasıtası ile oluşturduğunuzda ve bu hesabı sonradan aktarmak istediğinizde Business Manager hesabı olmayan bir kimseye aktarım yapamazsınız.

Facebook Reklam Hesabına Kişi Ekleme

Sahip olduğunuz Facebook reklam hesabını Business Manager rüzerinden açmış olduğunuz için aynı şekilde reklam hesabınızı yönetmek ve kişi eklemek için de Business Manager hesabınıza ihtiyacınız olacaktır. Bunun için de öncelikle Business Manager hesabınıza giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra “İşletme Ayarları” menüsüne gidin ve kişi eklemek istediğiniz reklam hesabını seçerek karşınıza çıkan “kişi ekle” butonunu tıklayın. Tıklama işleminden sonra karşınıza çıkan ekranda öncelikle kendinizi seçmelisiniz. Daha sonrasında ise yetki vermek yani eklemek istediğiniz kişileri bu sayfadan seçmelisiniz.

Bu şekilde Facebook reklam hesabınızda birden fazla kişi yetkilendirebileceğiniz gibi aynı şekilde yetki verdiğiniz kişileri yönetici olarak atayabilir ya da yetki verdiğiniz kişilerin yetkilerini sınırlandırabilirsiniz .

Açtığınız Facebook Reklam Hesabını Nasıl Bulabilirsiniz?

Business Manager hesabınızı kullanarak Facebook reklam hesabınızı açtıktan sonra Facebook, reklam hesabınıza ulaşmanızı sağlayan özel bir kod oluşturur. Bu kod reklam hesabınızı bulmanızı sağlayacak anahtar niteliğindedir. Dolayısıyla da reklam hesabınızı bulabilmek için bu koda ihtiyacınız vardır. Eğer bu kodu bilmiyorsanız ya da kaybettiyseniz farklı şekillerde kolaylıkla bulabilirsiniz.

Reklam hesabınızı bulmanızı sağlayacak numarayı; reklam yöneticisindeki hesap bölümünden bulabileceğiniz gibi aynı zamanda reklam yöneticisinin tarayıcısında bulunan adres çubuğundan bulmanız da oldukça kolaydır.

Tüm bu işlemleri gerçekleştirebilmek için öncelikle açmış olduğunuz Facebook reklam hesabınızın yöneticisine gitmeniz gerekecektir. Daha sonrasında arama ve filtreleme çubuğunun üst kısmında yer alan hesap açılır menüsüne gitmeniz gerekiyor. Bu menüye gittiğinizde açmış olduğunuz Facebook reklam hesabınızın numarasını görmüş olacaksınız. Bu numaraya tıkladığınızda ise otomatik reklam hesabınıza yönlendirilirsiniz.

Facebook Reklam Hesabı Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bir marka ya da işletme olarak ürün ve hizmetlerinizin reklamları konusunda Facebook reklam hesabı sizin için önemli bir gerekliliktir. Bu nedenle de Facebook reklam hesabı oluştururken özenli ve dikkatli olunmalıdır.

Öncelikle reklam hesabının Business Manager üzerinden açmanız, reklam işlerinizi daha kolay ve hızlı şekilde yürütmenizi sağlayacaktır. Bununla birlikte facebook reklam hesabı açarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bilgilerin doğru girilmesidir.

Ad, soyad gibi bilgilerin yanı sıra sizde para birimi ve ödeme yöntemi gibi bilgiler istenir. Bu bilgilerin daha sonrasında karışıklık yaşamamanız için doğru olarak girilmesi gerekir. Para biriminin farklı seçilmesi gibi durumlar ödeme yöntemlerinde de sıkıntı yaratabilen durumlar olacaktır.

Facebook reklam hesabınızı oluşturduktan hemen sonra öncelikle kendinizi yetkili olarak seçmelisiniz. Kendinizi yetkili olarak göstermediğiniz takdirde açmış olduğunuz reklam hesabınızı bulmanız kolay olmayacaktır. Ayrıca dilerseniz hesabınız için başka kişilere de yetki verebilir, bu kişileri hesaba ekleyebilirsiniz.

Talha Aslan

Merhaba ben Talha Aslan. 10+ Yıllık tecrübeyle Dijital Pazarlama sektöründe hizmetler sunmaktayım. Ayrıca içerik editörlüğü ve yayın düzenlemeleri yaptığım Ax Medya'nın kurucusuyum. Hakkımda daha fazla bilgi almak ve bana ulaşmak için kişisel web sitemi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir