AXMEDYA

BLOG

Instagram Destek

Instagram Arama Geçmişi Nasıl Temizlenir? Tamamen Silme Yöntemi Nedir?

Diğer birçok sosyal medya uygulaması gibi Instagram uygulaması da bireylerin, işletmelerin, grupların kişisel dünyalarını paylaştığı, kendileri ile ilgili haberler verdiği, bazen de başkalarının dünyasını merak edip incelediği bir platform olarak popülerliğini koruyor.

Görünür olmak sadece bugüne özgü bir haslet değil. Görünür olmak adeta insanın bir varoluşsal özelliği gibi hayatta yansımasını buluyor. Başkalarının hayatlarını özel durumlarını görüp merak etmek de öyle. Elbette bunun bir yasal ve normsal sınırı var ama artık dijital çağda bu sınırların kolayca aşıldığı yadsınamaz bir gerçek.

Sosyal medya platformları görünürlüğü sınırlama konusunda gerekli güvenlik tedbirlerini alıp, uygulama özelliklerine ekliyor ve eğer isterseniz, bizzat kendinizin, kendi kişisel alanınızı korumanıza imkân veriyor. Bu ne kadar yeterli tartışılır elbette ama bu yazı da konumuz bu değil. Gerekçesi ne olursa olsun çoğumuz Instagram uygulamasının, kullanıcı arama çubuğunu kullanarak, merak ettiğimiz kişileri aratıp hakkında bilgi edinmeye çalışıyoruz. Sorun şu ki, bu aramaların, arama geçmişimizde görünmesini istemediğimizde, Instagram arama geçmişi silme konusunda yeterli bilgiye sahip miyiz ve bu işi nasıl yapacağız?

Instagram Arama Geçmişini Silmek Neden Önemlidir?

Instagram gibi sosyal medya uygulamaları, kim olduğunu merak ettiğiniz kişiler hakkında çok öznel bilgiler elde etmenizi sağlayan açık platformlardır. Eğer kim olduğunu, nasıl bir hayat yaşadığını, işini gücünü merak ettiğiniz kişi görünürlüğünü sınırlamadıysa, bu kişiyi Instagram sayfanızın arama çubuğunda arattırıp kişisel sayfasını görüntüleyebilirsiniz. Bu sayede o kişinin yalnızca fiziksel görüntüsü hakkında değil -ki bu her zaman çok gerçekçi olmayabilir!- yaşadığı yer, ailesi, psikolojisi, zevkleri, hobileri gibi birçok bilgiye kolaylıkla erişebilirsiniz.  Eğer hesap gizli olarak açılmış ise de karşınıza sadece bir isim ve fotoğraf çıkacaktır. Fotoğrafsız hesaplarda ise sadece bir kullanıcı ismi yer alacaktır.

Instagram uygulaması yaptığınız tüm aramaları arşivlemekte ve arama kısmına girdiğinizde tüm bu aramalar, “yakındakiler” başlığı altında, altta sıralanmaktadır.  Tabii ki bu özellik, sizin daha önce aradığınız kişiyi bulmanızı kolaylaştırmak üzere tasarlanmış. Ancak bu özellik, diğer taraftan, başkasının görmesini istemediğiniz bir davranışınızı da görünür kılıyor. Eğer Instagram’da yaptığınız aramaların, arama geçmişinizde görünmesini istemiyorsanız, arama işleminiz bittikten sonra Instagram arama geçmişini silme işlemini yapmanız gerekiyor. Bu işlemi yapmadığınızda bu aramalar arama geçmişinizde sürekli karşınıza çıkacak ve görünür olmaya devam edecektir.

Güncellenen algoritmaları sürekli olarak takip ediyor, tamamen politikalara uygun şekilde takipçi gönderimi gerçekleştiriyoruz. Sizlerde Takipçi Satın Al sayfamızı ziyaret ederek takipçi sayınızı yükseltebilirsiniz: https://axmedya.com/

Instagram Arama Geçmişimi Nasıl Temizlerim?

Intagram arama geçmişini silme işlemi için iki adet yöntem bulunmaktadır. Burada önemli olan kısım şu, arama geçmişinizin tamamını mı silmek istiyorsunuz yoksa bazı aramaları mı silmek istiyorsunuz? Yapmak istediğiniz şey arama yaptığınız kişilerin bazılarının görünmesini arşivden kaldırmak ise bunu o kişilerin aramasını silerek yapabilirsiniz. Ancak tüm Instagram arama arşivinizi silmek istiyorsanız, yapacağınız şey tüm Instagram arama geçmişi silme işlemi yapmak olacaktır.

Arama geçmişi silme hakkında aşağıdaki bilgileri uygularken yapamazsanız, bu yazıya bakabilirsiniz: https://tr-tr.facebook.com/help/instagram/354860134605952

İlk önce birinci seçeneğe bakarsak, aslında tüm Instagram arama geçmişini değil, sadece bazı arama kayıtlarını silmek istiyorsunuz, o halde yapacağınız işlem şöyle olacaktır:

  • Instagram arama geçmişinde bazı aramaları silme işlemi: Bunun için önce Instagram uygulamasını açıp, sayfanıza giriş yapıyorsunuz. Instagram sayfanızın hemen üst kısmında arama çubuğu yer alıyor. Bu arama çubuğunu tıkladığınızda karşınıza “yakındakiler” başlığı altında geçmişte yaptığınız aramalar, yani aradığınız kullanıcı adları çıkacaktır. “Tümünü gör” seçeneğini tıkladığınızda, arama geçmişini gösteren satır tüm aramaları gösterecek şekilde açılacaktır. Dikkatlice bakarsanız daha önce arama yaptığınız kullanıcı adlarının karşısında bir çarpı işareti olduğunu göreceksiniz. Arama geçmişinden silmek istediğiniz kullanıcı adının karşısındaki çarpı işaretine dokunursanız, yaptığınız arama, arama geçmişinden silinecektir. Eğer yaptığınız aramaların tümünü temizlemek istiyorsanız hemen üstte sağ kısımda bulunan “tümünü temizle” özelliğini tıklayarak tüm arama geçmişinizi temizleyebilirsiniz.
  • Intagram arama geçmişini tümüyle silme işlemi:  Telefonunuzdan Instagram arama geçmişini silme işlemi için yapabileceğiniz diğer bir alternatif yöntem ise sayfanızın profil kısmından “ayarlar” bölümüne girerek mümkün. Şöyle ki, öncelikle sayfanızın profil kısmına giriyorsunuz ve sayfanızın sağ üst köşesinde bulunan üç çizgiye tıklayıp ayarlar bölümüne seçiyorsunuz. “Güvenlik” ayarlarına girip en altta bulunan “arama geçmişi” kısmını tıklıyorsunuz ve karşınıza çıkan “yakınlardaki aramalar” ekranının hemen yanında “tümünü temizle” seçeneği olduğunu göreceksiniz. Bu seçeneği tıklayarak, Intagram arama geçmişinizi tümüyle silebilir ve arama geçmişinizin görünürlüğünü ortadan kaldırabilirsiniz.

Talha Aslan

Merhaba ben Talha Aslan. 10+ Yıllık tecrübeyle Dijital Pazarlama sektöründe hizmetler sunmaktayım. Ayrıca içerik editörlüğü ve yayın düzenlemeleri yaptığım Ax Medya'nın kurucusuyum. Hakkımda daha fazla bilgi almak ve bana ulaşmak için kişisel web sitemi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir