AXMEDYA

BLOG

Spotify Destek

Spotify Aylık Dinleyici Sayısı Neye Göre Belirlenir?

Spotify aylık dinleyici sayısı Spotify adı verilen ve son yılların en çok tercih edilen platformlardan biri olan bu uygulamayı sanatçı olarak kullanan kullanıcılar tarafından merak edilir. Sanatçıların kendine ait parçalarında ya da podcast’lerini paylaştıkları Spotify, belirli bir dinleyici kitlesine ulaşılabilecek en önemli platformlar arasında yer alır. Aylık dinleyicilerin güncellenmesi ya da belirlenmesi esnasında dikkat eder etkenler olduğu duysam mutlaka dile getirmek gerekir.

Spotify Dinlenme Sayısı Nedir, Kimler İçin Önemlidir?

Spotify aylık dinleyici sayısı şarkıcılar için çok önemlidir. Spotify yalnızca dinleyiciler tarafından değil sanatçılar tarafından da kullanılır. Sanatçılar kendilerine ait parçaları platforma ekler, dinleyiciler ise sevdiğin sanatçıların şarkılarını dinleyerek ona destek olmaya çalışır. Bir sanatçının Spotify üzerinde yaptığı paylaşımların ne kadar geniş bir kitle tarafından dinleniyor ve seviliyor olduğu, kariyeri için oldukça önemlidir. Dolayısıyla Spotify dinlenme sayısının bir sanatçının ne kadar büyük bir izlenim yarattığını gösteren semboller olduğunu dile getirmek yanlış olmaz.

Spotify üzerinden paylaşım yapan sanatçıların ne kadar geniş bir kitle tarafından dinleniyor olduğu Spotify yönetimi tarafından belirlenir. Aylık olarak güncellenen bu sayılar, uygulamadan yararlanan şarkıcıların popülerlik durumunu kontrol etmeleri amacıyla oldukça önemli bir yere sahiptir. Pek çok sanatçı şarkılarının ne kadar geniş bir kitle tarafından dinlendiğini herkes tarafından görülmesine dair onay verir. Ancak bazı sanatçılar dinlenme sayılarını kapatarak tamamen kendilerini özel hale de getirebilir. Fakat diğer kişiler tarafından görülmüyor olsa bile sanatçı kendi hesabına girdiği takdirde şarkısının ne kadar geniş bir kitle tarafından dinlendiğini görebilir.

Spotify Aylık Dinleyici Ne Zaman Güncellenir?

Spotify aylık dinleyici sayısı belirleme UTC saat dilimlerine göre yapılır. Yani Türkiye saati ile 03.00’da yayınlanan bir parça, UTC’ye karşılık olarak 00.00 saat diliminde görülür. Dolayısıyla parçanın verilerini yayınladığı gün değil, önceki gün için görmek mümkün hale gelir. Dolayısıyla istatistikler en son bir önceki günün istatistiklerini içerecek şekilde belirlenir. Son güne ait istatistiklerin hemen görülmesi bu durumda mümkün olmaz.

Güncellenen algoritmaları sürekli olarak takip ediyor, tamamen politikalara uygun şekilde spotifty dinlenme gönderimi gerçekleştiriyoruz. Sizlerde Spotify Aylık Dinleyici Satın Al sayfamızı ziyaret ederek spotify aylık dinleyici hizmeti alabilirsiniz: https://axmedya.com/spotify-aylik-dinleyici-satin-al/

Sanatçılar tarafından paylaşılan şarkılar ilk 7 gün boyunca canlı dinlenme miktarı üzerinden izlenebilir. Canlı dinlenme miktarı ise her 2 saniyede bir yenilenir.

Spotify Dinleyici Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Son yıllarda oldukça büyük bir popülerlik kazanan Spotify keyifli bir müzik deneyimi yaşamak isteyen kullanıcılar tarafından büyük bir ilgi görür. Kısa süre içerisinde çok büyük bir popülerlik kazanan bu uygulama için yalnızca kullanıcılar tarafından tercih edildiğini dile getirilmekte doğru olmaz. Spotify müzik dinlemeyi seven kullanıcılar arasında oldukça büyük bir popülerliğe sahip olsa da asıl popüler olduğu konum sanatçılar arasıdır.

Sanatçılar Spotify üzerinden yaptıkları paylaşımlar yani parçalar ve parçalarına gelen tepkiler ile gelir elde eder. Spotify diğer sosyal medya platformları gibi yorum ya da beğeni sistemiyle çalışmıyor olması sebebiyle gelen tepkiler ancak dinlenme sayısı üzerinden anlaşılabilir. Şarkılar yayınlayarak Spotify ile gelir elde etmek ve Spotify üzerinde görünür bir sanatçı olmak isteyen pek çok kişinin en sık yaptığı araştırmaların arasında ise Spotify aylık dinleyici sayısının belirlenme kriterleri  bulunur.

Spotify izleyici sayısını hesaplarken çeşitli etkenleri göz önünde bulundurur. Bunun yanı sıra parçalarınızı ilgi gösteren kitleleri de dinleyiciler, aylık dinleyiciler ve takipçiler olmak üzere 3 grupta sınıflandırır. 28 günlük aralıklar ile aylık dinleyici miktarı üzerinden hesaplama yapan Spotify yönetimi, Spotify üzerinde ne kadar popüler bir sanatçı olduğunuza dair izledim yaratır.

Spotify Aylık Dinleyici Arttırılabilir mi?

Spotify şarkıların dinlenme sayısı ve yayınlanan müziklerin dinlenme sayısı olmak üzere 2 farklı sınıfta dinlenme sayılarını hesap eder. Kullanıcıların minimum 30 saniye boyunca dinledikleri şarkılar şarkının dinlenme sayısına katkıda bulunur. Yayınlanan müzikler deki tüm şarkıların dinlenmesi ise yayınlanan müziklerin dinlenme sayısını artırır.

İndirilen müzikler de ise dinleyicinin en az 30 günde bir çevrimiçi olması gereken miktardır. Dolayısıyla bir ay içerisinde hesabınız üzerinden ya da herhangi bir çalma listenizden şarkınıza ulaşan, en az 30 saniye boyunca dinleme yapan kişiler sizin aylık dinleyici kitlenize dahil edilir. Spotify aylık dinleyici sayısı neye göre belirleniyor sorusuna da bu şekilde yanıt vermek mümkündür. Bulunduğunuz çalma listelerini artırmak ya da diğer sosyal medya platformları üzerinde kendinize dair başarılı bir reklam projesi yürütmek Spotify aylık dinleyici sayınızı arttırma konusunda size yardımcı olabilir.

Talha Aslan

Merhaba ben Talha Aslan. 10+ Yıllık tecrübeyle Dijital Pazarlama sektöründe hizmetler sunmaktayım. Ayrıca içerik editörlüğü ve yayın düzenlemeleri yaptığım Ax Medya'nın kurucusuyum. Hakkımda daha fazla bilgi almak ve bana ulaşmak için kişisel web sitemi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir